Atina S.O.S Verdi

Doğal Yaşam
Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarında önceki akşam başlayan ve dün esen sert rüzgarların etkisiyle büyüyerek yerleşim bölgelerini tehdit eden orman yangınının, itfaiye ekiplerinin tüm çabala...
EMOJİLE

Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarında önceki akşam başlayan ve dün esen sert rüzgarların etkisiyle büyüyerek yerleşim bölgelerini tehdit eden orman yangınının, itfaiye ekiplerinin tüm çabalarına karşın hala kontrol altına alınamadığı bildirildi.

Yunan basın-yayın organları, Atina’nın kuzeydoğusundaki Marathona bölgesinde başlayan yangının, Atina yakınlarındaki Dionisos, Rodopolis ve Ano Sulio bölgelerindeki yerleşim birimlerini tehdit etmeye başladığını bildirdiler.

Yunan televizyonları, yangın bölgesinden yaptıkları canlı yayınlarda, bölgedeki çok sayıda yerleşim biriminin boşaltıldığını ve Marathonas bölgesinde en az 10 evin yandığını duyurdular.

Atina Haber Ajansı ANA, birçok noktada birden gelişen yangının yoğun yerleşim birimlerinin bulunduğu Pendelis bölgesine yaklaştığını duyurdu. Bölgede 6 şiddetine ulaşan rüzgarın yangın söndürme çalışmalarını zorlaştırdığı belirtildi. Bu arada, yangın söndürme çalışmaların yakından izleyen Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, yaptığı açıklamada, itfaiye ekiplerinin büyük bir özveriyle zor koşullarda yangına karşı büyük bir mücadele verdiklerini belirterek, ’’Şu anda öncelikli olan vatandaşların can güvenliğinin sağlanmasıdır’’ dedi.

Öte yandan, İyon Denizi’nde Zakinthos Adası’nda çıkan ve yaklaşık 300 hektarlık ormanlık alanı yokettikten sonra kontrol altına alınan 3 ayrı yangının, yangın söndürme uçaklarının Attiki bölgesindeki yangın söndürme çalışmalarına katılmak üzere adadan ayrılmalarından sonra yeniden alevlendiği bildirildi.

İtfaiyeden yapılan açıklamada, dün akşam saatlerinde ülke genelinde 75 ayrı noktada orman ve çalı yangını çıktığı kaydedildi.

Yunanistan’da, başkent Atina’nın kuzeydoğusundaki Marathon bölgesindeki çalılık alanda önceki gece başlayan ve kentin dış banliyölerine kadar ulaşan yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun çabalarına rağmen hala kontrol altına alınamadı.

Kamu düzeninden sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Hristos Markoyannakis, kontrol altına alınamayan yangın için, isimlerini vermediği bazı ülkelerden yardım talebinde bulunduklarını açıkladı.

Başbakanlık konutunda öğle saatlerinde Başbakan Kostas Karamanlis’in başkanlığında İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos, Milli Savunma Bakanı Vangelis Meymarakis ve Çevre Bakanı Yorgos Sufliyas’ın katıldığı kriz yönetimi toplantısının ardından basına konuşan Markoyannakis, zor bir durumla karşı karşıya bulunduklarını söyledi.

Markoyannakis, Yunanistan’ın tüm gücünü seferber etmesine karşın, Atina’daki yangının kontrol altına alınamadığını belirtti.

Pavlopulos da, "Atina’daki yangının hala gelişmekte olduğunu ve hava koşulları ve bölgenin özelliğinin yangın söndürme çalışmalarını zorlaştırdığını" söyledi. Pavlopulos, olağanüstü durum ilan edilen bölgede, vatandaşlara soğukkanlılıklarını korumaları ve yetkililerin talimatlarına uymaları çağrısında bulunarak, "Bölgede, bu gibi durumlar için hazırlanmış olan ’Ksenokratis’ acil durum planı uygulamaya kondu. Şu anda öncelikli olan vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunmasıdır" dedi.

Yunan basın-yayın organları, Yanya bölgesinde bulunan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ın yangın nedeniyle acilen Atina’ya döndüğünü duyurdu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme