Artık Taklit Ediliyoruz

Doğal Yaşam
Türk endüstrisinde tasarım kültürünün yaygınlaştırılması ve yenilikçi fikirlerin teşvik edilmesi hedefiyle yola çıkan Design Turkey 2010 Endüstriyel Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu.   47 iyi t...
EMOJİLE

Türk endüstrisinde tasarım kültürünün yaygınlaştırılması ve yenilikçi fikirlerin teşvik edilmesi hedefiyle yola çıkan Design Turkey 2010 Endüstriyel Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu.
 

47 iyi tasarım, 19 üstün tasarım ve 3 de kavramsal tasarım ödülü jüri tarafından başarılı görülen firmalara takdim edildi. Birbirinden ilginç ürünlerin yarıştığı organizasyonda vücuttan kopmuş uzuvlar için acil taşıyıcı, rulo sedye, sıvı sabun ambalajı ve bebekler için yapılmış tasarımlar öne çıktı. İhracatçılardan büyük ilgi gören ödül töreninde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Mehmet Büyükekşi, uzun vadede rekabet gücünü artırmak adına marka ve tasarımın önemli olduğunu vurgularken, "Ülke olarak üretim ve ihracatta büyük aşama kat ettik. Artık taklit eden değil taklit edilen ürünlerimiz var ." dedi.

Design Turkey 2010 ile yeni filizlenen tasarımların görücüye çıktığını belirten Büyükekşi, "Kabuğumuzu kırdık. Ülke olarak, toplum olarak köklü bir değişimle karşı karşıyayız. İhracat ve üretim hedeflerimizi giderek büyütüyoruz. Bunun için de endüstriyel tasarımı ileriye taşımamız gerekiyor." ifadelerini kullandı. Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı ise Türkiye’nin bölgesinde önemli bir güç haline geldiğini kaydederek, "Üretim ve sanayimiz gayet iyi. Ancak dış ticaret dengesi hâlâ aleyhimize. Bunu lehimize çevirmek için endüstriyel tasarıma odaklanacağız. Türkiye’nin büyümesi için tasarım şart." diye konuştu.

Zaman