Allı Turnalar Milas’ta

Doğal Yaşam
Anadolu’nun ‘allı turna’sı flamingolar, kışı geçirmek için geldikleri Milas‘ta evlerinde gibi ağırlanıyor. Zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile birçok türün bir arada yaşadığ...
EMOJİLE

Anadolu’nun ‘allı turna’sı flamingolar, kışı geçirmek için geldikleri Milas‘ta evlerinde gibi ağırlanıyor. Zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile birçok türün bir arada yaşadığı Tuzla Sulak Alanı‘nda uygulanan av yasağı, bu estetik harikası kuşların neslinin devamını sağlıyor. Bölgede muhtemel kaçak yapılaşma da anbean takip ediliyor.

Kış mevsimini geçirmek için Muğla‘nın Milas ilçesine gelen flamingolar, el üstünde tutuluyor. Çevre ve Orman Bakanlığı, ilçedeki Tuzla Sulak Alanı‘nda uygulanan avlanma yasağının en sıkı takipçisi. Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu da alan çevresindeki muhtemel kaçak yapılaşmayı anbean takip ediyor.

Milas Kaymakamlığı, bölgeyi cazibe merkezi haline getiren ve dünyada ender doğal hayat alanlarından olan Tuzla için önemli tedbirler aldı. Flamingoların korunması amacıyla bölgede avlanmayı yasakladı. Ayrıca, sulak alanın çevresinde yaşanan kaçak yapılaşma iddialarını dikkate alan Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, yapılaşmayı takibe aldı. Kurulun izni olmadan yapı projelerine izin verilmiyor.

Sulak alanların bulunduğu coğrafyanın, iklimi doğrudan etkilediğini belirten Bodrum‘daki Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar, alanların kimyasalları, tortuyu, yağmur sularını alıkoyarak suyu temizlediğini, taşkınlardan koruduğunu söyledi. Sulak alanların, ormanlar düzeyinde oksijen üretebilen, balıkçılık, tarım, hayvancılık, saz üretimi ve turizm konularında ekonomik katkısı yüksek çok değerli eko sistemler olduğunu vurgulayan Dizdar, "Bu alanlar, su rezervlerini besler, yenilenebilirliğini sağlar. Karbon tutucu özelliği ile yağmur ormanları kadar değerlidir. Küresel ısınmayla mücadelede öncelikli vazgeçilmez bölgelerdir." diye konuştu.

Bu arada, Bodrum-Milas yolunu kullanan tatilcilerin yolun hemen kenarında bulunan Tuzla Sulak Alanı’nda yaşayan flamingoları yakından görmek ve görüntülemek için mola verdiği dikkatlerden kaçmadı.