Allı Turnalar Bizi Terkediyor

Doğal Yaşam
Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Özge Balkız, Türkiye’de "Allı Turna” adıyla bilinen flamingoların, yaşamındaki en önemli durakların tuzlu sulak alanlar olduğunu söyledi. Flamingoların...
EMOJİLE

Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Özge Balkız, Türkiye’de "Allı Turna” adıyla bilinen flamingoların, yaşamındaki en önemli durakların tuzlu sulak alanlar olduğunu söyledi. Flamingoların kışlamak ve kuluçkaya yatmak için düzenli olarak Türkiye’ye geldiğini ifade eden Balkız, "Ülkemizdeki Tuz Gölü ve Gediz Deltası flamingolara ev sahipliği yapıyor. Tuz Gölü, flamingoların kuluçkaya yattıkları en önemli alanlardan biri” dedi.

Tuz Gölü‘nde kuluçkaya yatan flamingoların sayısının gölün su seviyesine göre değiştiğini vurgulayan Balkız: "1970’lerden beri Tuz Gölü’nde flamingo kolonileri biliniyor. Gölde 1990’lı yıllara kadar da on binlerce yavru flamingo yumurtadan çıktı. 2005’te 5 bin, 2007’de yaklaşık 4 bin yavru yumurtadan çıktı. Bu rakam 2008’de bine kadar düştü. Tuz Gölü’ndeki su seviyesinin azalmasıyla birlikte, burada üreyen flamingoların sayısı da hızla düştü." dedi. Balkız, yağışlar nedeniyle bu yılın flamingolar için şanslı olduğunu söyledi.