Akbabalara GPS’li Takip

Doğal Yaşam
Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, tehdit altında olan kara akbabaları, taktıkları GPS sistemiyle takip ediyor. AÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif ...
EMOJİLE

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, tehdit altında olan kara akbabaları, taktıkları GPS sistemiyle takip ediyor.

AÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Yamaç, Eskişehir Türkmenbaba Dağı‘nda üreyebilen yaklaşık 26 çift kara akbaba bulunduğunu belirterek, kara akbabaların yılda bir kez yumurtladığını bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Yamaç, Doç. Dr. Can Bilgin ile yürüttükleri çalışma kapsamında Türkmenbaba Dağı’ndaki kara akbabaları GPS sistemiyle takip ettiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

”AÜ tarafından desteklenen projemiz kapsamında 4 GPS vericisi aldık. Yavrulardan birine vericilerden birini taktık. Yuvadan ayrılan yavru kara akbabayı şu anda takip edebiliyoruz. GSM operatörü tarafından bireyin bulunduğu koordinat bize mesaj olarak gönderiliyor. Böylece bireylerin dağılım alanları hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Akbabalar hakkında ne kadar bilgimiz olursa korumaya yönelik çalışmalar o kadar başarılı olur. Radyo vericisi taktığımız iki kara akbaba da var. Şu anda bunların birisinden sinyal almaya devam ediyoruz.”