8. Türkçe Olimpiyatları Başladı!

Doğal Yaşam
Bu yıl 8.’si düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Dolmabahçe Sarayı‘nda yapılan açılış töreni ile başladı. Her yıl olduğu gibi organizasyona medya siyaset ve iş dünyasından ünlü i...
EMOJİLE

Bu yıl 8.’si düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Dolmabahçe Sarayı‘nda yapılan açılış töreni ile başladı. Her yıl olduğu gibi organizasyona medya siyaset ve iş dünyasından ünlü isimler katıldı.

Ünlü şovmen ve radyocu Kadir Çöpdemir, Fenerbahçe‘nin eski teknik direktörü Christoph Daum‘un ağız oynatarak İstiklal Marşı okumasından duygulananların, Mozambikli bir çocuğun Türkçe konuşması karşısında ağlaması gerektiğini söyledi. Tüm dünyada Türkçe konuşan yabancı çocuklara ikiyüzlü yaklaşımlar sergileyenleri bir kez daha düşünmeye davet eden Çöpdemir, "Allah’ın Kenyalısı, Mozambiklisi şakır şakır Türkçe konuşuyor, bundan ötürü gurur duymamız lazım" dedi.

Türk bir işadamının kendisine anlattığı anıyı da aktaran Kadir Çöpdemir, işadamının Afrika‘ya yaptığı bir iş gezisinde kaybolduğunu ve kendisine yardımcı olan bir Afrikalının Türkçe konuştuğunu gördüğünde duygulanarak ağladığını anlattığını belirtti. Çöpdemir, "Afrika’da kaybolmuş adam, ne yapacağını şaşırmış. Çat pat İngilizcesiyle karşısına çıkan bir Afrikalıya yer sorduğunda, Afrikalı, kendisine Türkçe cevap vermiş. İşadamı, yaşadığı manzara karşısında çok duygulanmış. Toplantıda bile ağladığını söyledi" şeklinde konuşarak, yaşanan gelişmelerin önemli olduğunu vurguladı.

"Bence artık bu tabuları yıkmakta fayda var" diyen Çöpdemir, bu çalışmaları ulusal çıkarlar bakımından da görmek gerektiğini dile getirerek, "Kemikleşmiş bakış açılarıyla bu çocukları kötülemek hiç kimseye bir fayda sağlamaz" şeklinde konuştu.

Bu çocukların gelecekte sevgiyi ve barışı dünyaya yayma adına ne gibi yararlar sağlayacağına yönelik sorusya ise Çöpdemir, bu çocukların kendi ülkelerinde bir yerlere gelerek kariyer sahibi oldukları zaman bunun sonuçlarının daha net ortaya çıkacağını söyledi. Çöpdemir, Afrika‘nın ve genelde bütün dünyanın barışa yürüyüşünde bu çocukların büyük etkisi olacağını kaydederek, "120 ülkede bu çocuklar büyüdüklerinde ve bulundukları ülkede önemli pozisyonlara geldiklerinde olayların bu çocukların bakışı etrafında geliştiğini düşünün. Dünya o zaman çok daha farklı bir yer olacak. Biraz da pragmatist düşünmek lazım; bu çocuklar Türkiye adına müthiş bir lobi faaliyeti gerçekleştirecek" ifadelerini kullandı.

Ünlü stand-upçı Kadir Çöpdemir, çocukların burada bulunmasından ötürü çok duygulu anlar yaşadığını ve İstanbul’un havasının bir anda değiştiğini gördüğünü belirterek, organizasyonun sunuculuğunu yapacak olmaktan ötürü de oldukça mutlu olduğunu ifade etti.