14. Yılında Srebrenitza Katliamı

Doğal Yaşam
Bosna Hersek’in Srebrenitza kentinde, 11 Temmuz 1995’te yaşanan  katliamın 14. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine binlerce kişi katılıyor. Avrupa’da 2. Dünya Savaşı...
EMOJİLE

Bosna Hersek’in Srebrenitza kentinde, 11 Temmuz 1995’te yaşanan  katliamın 14. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine binlerce kişi katılıyor.

Avrupa’da 2. Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük trajedi olarak nitelenen katliamın kurbanlarını anmak için düzenlenen törene katılmak isteyen binlerce kişi, otobüslerle bu sabahtan itibaren kente akın etti.

Anma töreninin organizatörlerine göre, Saraybosna’dan törene katılmak isteyenlere 160 otobüs tahsis edildi. Organizatörler, çok sayıda kişinin de kendi araçlarıyla Srebrenitza‘ya geldiğini söylediler.

Avrupa Parlamentosu’nun geçen ocak ayında aldığı karara göre, Srebrenitza katliamı için, bu yıl ilk kez AB ülkelerinde de törenler düzenlenecek.

Srebrenitza‘daki tören, kentin girişindeki Potocari anıt mezarlığında düzenleniyor. Törende, kimlikleri teşhis edilen ve katliam sırasında 14-75 yaşları arasında olan 534 kişinin kalıntıları toprağa verilecek.

Anıt mezarlığın açıldığı 2003’ten bu yana Potocari’ye bölgedeki 70 mezardan çıkarılan yaklaşık 3 bin 200 kişinin kalıntıları defnedildi.

11 Temmuz 1995’te Srebrenitza‘yı koruyan Hollandalı BM askerlerinin Bosnalı Sırpların kasabayı ele geçirmesine göz yummasının ardından bir hafta süren katliamda, kasabada aralarında yetişkin erkek ve çocukların da bulunduğu 8 bin kadar Müslüman Boşnak öldürülmüştü.

Katliamın sorumlularından biri olan Radovan Karaciç uzun yıllar bulunamamış, 13 yıl firari yaşayan eski Sırp lideri Temmuz 2008’de yakalanmıştı. Katliamın diğer sorumlusu Ratko Mladiç ise hala kaçak.

Uluslararası Adalet Divanı, 2007’de katliamı soykırım olarak nitelendirmişti.