14 Yaşında Cambridge’de

Doğal Yaşam
14 yaşındaki matematik dehası Arran Fernandez, Cambridge‘e kabul edildi. Fernandez, başarılı olması durumunda Isaac Newton ve Stephan Hawking gibi dahilerin aldığı diplomanın sahibi olacak. Üniv...
EMOJİLE

14 yaşındaki matematik dehası Arran Fernandez, Cambridge‘e kabul edildi. Fernandez, başarılı olması durumunda Isaac Newton ve Stephan Hawking gibi dahilerin aldığı diplomanın sahibi olacak.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Arran Fernandez‘in dünyanın en zor elde edilen diplomalarından birine hazırlanmak üzere, Ekim ayından itibaren kuruma kabul edildiği belirtildi.

Çocuğun gelecekteki hocalarından biri olan Profesör David Cardwell, fizikten de matematikten aldığı A notunu alması koşuluyla Arran‘ın Ekim 2010’dan itibaren üniversiteye geleceğini, kendisini geliştirmesine yardım edileceğini, bunun yanı sıra da akademik yaşantısının zengin ve üretken olmasını sağlamak için ortam yaratılacağını kaydetti.

Çocuğun babası da, oğlu Arran‘ın 1773‘de 14 yaşında üniversiteye kabul edilen William Pitt‘den sonra en genç üniversiteli olacağını ifade etti. William Pitt, 1783-1801 ve 1804-1806‘da olmak üzere iki kez Birleşik Krallık‘ta başbakan olarak görev yapmıştı.

İngiltere‘nin güneydoğusundaki Surrey‘de yaşayan ve eğitimin evinde sürdüren Arran, başarılı olması durumunda Isaac Newton ve Stephen Hawking gibi dünyaca tanınmış dahilerin aldığı diplamanın sahibi olacak.

2003 yılında, ortaokulu dışarıdan bitirme sınavında ileri matematikte üstün bir başarı gösteren ve Arran, o tarihte, ”matematiği çok sevdiğini, matematikçi, ağır vasıta sürücüsü ya da uzay kaşifi olmak istediğini” söylemişti.

Küçük dahi, şimdi ise matematikçi olmayı ve Riemann‘ın hipoteziyle ilgilenmek istediğini belirtti.