Hüseyin Avni Paşa Köşkü kül oldu

Çevre
Fethipaşa ve Demirağ korularının devamında bulunan 4,45 hektarlık Hüseyin Avni Paşa Korusu’ndaki tarihi köşkte henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına, Üsküdar, Kadıköy ve Çengelköy itfaiye e...
EMOJİLE

Fethipaşa ve Demirağ korularının devamında bulunan 4,45 hektarlık Hüseyin Avni Paşa Korusu’ndaki tarihi köşkte henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına, Üsküdar, Kadıköy ve Çengelköy itfaiye ekipleri müdahale etti. Söndürme çalışmalarına bir helikopter de havadan destek verdi. 

Ekiplerin çalışması sonucu alevlerin daha fazla yayılması önlendi. Yangının kontrol altına alınarak söndürülmesinin ardından soğutma çalışması yapıldı. 

Yangında, tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü kullanılamaz hale geldi. 

“Aslına uygun restore edilecek”

Cengiz İnşaat, firmaya ait Üsküdar Hüseyin Avni Paşa Korusu’ndaki Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün bugün çıkan yangında tamamen yandığını, köşkün aslına uygun olarak restore edileceğini ve bu tarihi değere sahip çıkılacağını bildirdi. 

Cengiz İnşaat’tan yapılan yazılı açıklamada, yangının nedeninin itfaiye raporundan sonra kesinleşeceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Yangın, çatıdan başlayarak bütün binanın hasar görmesine sebep olmuştur. Cengiz İnşaat, metruk durumdaki köşkün restorasyonu için gerekli proje ve izin çalışmalarını 2013’ün ikinci yarısından itibaren başlatmış, Anıtlar Yüksek Kurulu’na da gerekli başvuruları yapmıştır. Anıtlar Yüksek Kurulu, bu başvuruları değerlendirerek 23 Haziran 2014’te restorasyon için gerekli ön izni vererek, restorasyon sürecini başlatmıştır. Firmamız, daha önceki planlarına uygun olarak Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nü aslına uygun olarak restore edecek ve bu tarihi değere sahip çıkacaktır.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme