Dünyanın damağını Türk şefler tatlandırıyor

Çevre
Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Genç Aşçı Milli Takım Direktörü Uluslararası Master Şef Naif Bagi, Türk şeflerinin, ABD, Kanada, Hollanda, Fransa’da kabul gördüğünü b...
EMOJİLE

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Genç Aşçı Milli Takım Direktörü Uluslararası Master Şef Naif Bagi, Türk şeflerinin, ABD, Kanada, Hollanda, Fransa’da kabul gördüğünü belirterek, “Dünyanın birçok bölgesinde Türk şeflerle karşılaşabilirsiniz” dedi.

Bagi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Mutfaklar Kongresi’ne katıldığını belirterek, burada 32 ülkenin yer aldığını söyledi.

Dünyada Osmanlı ve Çin mutfakları olmak üzere 2 tane büyük mutfak olduğunu anlatan Bagi, “Burada şunu savundum, Uzak Doğu’nun Çin mutfağından esinlendiğini söyledim. Osmanlı saray mutfağı Orta Asya, Akdeniz, Arap Yarımadası, Avrupa’dan birçok ülke mutfağının temelini oluşturuyor. Bu tezi savundum orada. Baklavanın Yunanlıların değil, Osmanlı’nın olduğunu söyledim. Bu da karşılık buldu. Birçok kişi de katıldı. Baklava gerçekten Osmanlı saray mutfağınındır. Bu dünyada kabul gördü” ifadesini kullandı.

Türkiye’de genç şeflerin çok iyi çalışmalar ortaya koyduğunu anlatan Bagi, “Genç şeflerimiz Türk mutfak kültürünü ve damak zevkini dünyaya yaymak için büyük çaba içerisinde. İyi şeflerimiz Türkiye’de değil, dünyada iş arıyor. Türk şefleri, ABD, Kanada, Hollanda, Fransa tarafından kabul ediliyor. Dünyanın birçok bölgesinde Türk şeflerle karşılaşabilirsiniz” diye konuştu.