Bahçesini çatıya taşıdı, yeşili ayağına getirdi

Çevre
Kopenhag’ın adeta birbirinin omzuna yaslanmış şekilde uzanan çatılarının arasında, beklenmedik bir sürpriz… 150 yıllık bir binaya eklenen üç çatı katı dairesinin üstüne sıra dışı bir bahçe...
EMOJİLE

Kopenhag’ın adeta birbirinin omzuna yaslanmış şekilde uzanan çatılarının arasında, beklenmedik bir sürpriz…

150 yıllık bir binaya eklenen üç çatı katı dairesinin üstüne sıra dışı bir bahçe inşa edildi. Bu ilginç fikrin sahibi ise mimar Jesper Sindberg.

40 yaşındaki Sindberg, eşi ve iki oğluyla birlikte bahçenin altındaki 100 metrekarelik dairede oturuyor.
Bina sakinleri bol bol ışık alan bahçeyi ortak kullanıyor.

İzin için 6 yıl beklediler

Bahçe, yaklaşık 450 metrekare tutan üç terastan oluşuyor. İnşaat için gereken iznin çıkması tam 6 yıl sürmüş. Çünkü Kopenhag’da 5 kata kadar izin verilirken çatı katı daireleri ve bahçeyle birlikte binanın yüksekliği 7 kata çıkıyor.

Mimar Sindberg, "Burada oturup, manzaranın keyfini çıkartmak çok güzel… Komşulardan bazıları sabahları işe gitmeden önce gelip gazetelerini burada okuyor. Bunu, illa her gün yapmanıza gerek yok ancak ne zaman isterseniz bunu yapabileceğinizi bilmek çok büyük bir lüks" diyor.
 
Şehrin ortasında bahçe keyfi

Çatı katı dairesinin büyük pencereleri gün ışığını içeri davet ediyor.
İskandinav mobilyaların sadeliği dairenin minimal tasarımını pekiştiriyor.
Sindberg, "Evimizin en önemli özelliklerinden biri aydınlık oluşu ve sahip olduğu harika gökyüzü manzarası. Tüm gün havanın, gün ışığının ve bulutların hareketlerini takip edebiliyoruz" diyor.
Evin merkezinde yer alan salon ve mutfak, bir yatak odası, bir banyo ve iki çocuk odasına açılıyor.
Her mobilyanın bir hikâyesi var!

Jesper Sindberg ve eşi, evlerini dekore ederken her mobilyanın bir hikâyesi olmasına özen göstermiş.
 
Amerikalılardan çevreci otel

Sindberg, "Bu aslında Kopenhag’da kullanılan eski sokak lambalarından biri. Uzun yıllar boyunca bu lambalar Kopenhag sokaklarını süsledi. Ancak belediye bunları yeni sokak lambalarıyla değiştiriyor. Bu yüzden eski lambaların bir bölümünü satışa çıkardılar" diyor.

Sindbergler bundan önce hemen hemen iki kat daha büyük bir evde yaşıyormuş. Ancak buna rağmen yeni evlerini daha çok seviyorlar.

Jesper Sindberg, bunun nedenini, "Burası yaşamak için harika bir yer. Bulunduğu semt çok güzel… Elbette daire ve yıllarca uğruna savaş ve uğraş verdiğimiz çatı bahçesi de göz önünde bulundurulduğunda buradan vazgeçmek hiç de kolay değil" sözleriyle açıklıyor.
Sindberglerin sıra dışı çözümü, kentin içinde yeşili özleyenlere güzel bir alternatif sunuyor.

Deutsche Welle Türkçe

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme