Voleybol

Voleybol Heyecanı Başlıyor

Otoriteler, Fenerbahçe’nin hem kadınlar hem de erkeklerde şampiyonluklarıyla biten 2010-2011 sezonunun ardından, bu sezon da kıyasıya bir mücadele yaşanacağı görüşünde birleşiyor. Liglerde, Aroma 2. liglerinden yükselen 5 takım da dahil..

Voleybol Heyecanı Başlıyor

Otoriteler, Fenerbahçe’nin hem kadınlar hem de erkeklerde şampiyonluklarıyla biten 2010-2011 sezonunun ardından, bu sezon da kıyasıya bir mücadele yaşanacağı görüşünde birleşiyor. Liglerde, Aroma 2. liglerinden yükselen 5 takım da dahil olmak üzere toplam 24 takım mücadele edecek.

Geçen sezon Aroma Kadınlar İkinci Ligi’nin şampiyonu Emlak TOKİ ile ikinci olan Yeşilyurt 1. Lig’e yükselmişti. Ancak Emlak TOKİ, ani bir kararla kulübün tüm haklarını, yine 2. Lig takımlarından Pursaklar Voleybol İhtisas’a devretti. Böylece Pursaklar Voleybol İhtisas, Yeşilyurt ile birlikte bu sezon 1. Lig’de mücadele etmeye hak kazandı.

Erkeklerde ise 2. Lig’de ilk iki sırayı alan 4 Eylül Belediye ve Belediye Plevne ile MEF Okulları’nın kapanmasıyla lige dahil olan Niksar Belediye, 1. Lig’de mücadele verecek.

Takımların çift devreli lig usulüne göre mücadele edeceği ligde, kadınlarda 1. etabın ilk devresi 13 Ekim-3 Ocak, 2. devresi ise 7 Ocak-14 Mart tarihlerinde yapılacak. Erkeklerde ilk etabın ilk devresi 12 Ekim-8 Ocak, ikinci devresi de 15 Ocak-25 Mart tarihleri arasında oynanacak.

Tartışılan ”2 yabancı” sınırlaması uygulanacak

Türkiye Voleybol Federasyonu’nun (TVF) yerli oyunculara daha fazla forma şansı verilerek, milli takımlara kalifiye oyuncu yetiştirilebilmesi amacıyla yabancı oyuncu sayısında yaptığı değişiklik bu sezon uygulanacak.

Camiada bir hayli tartışılan, ancak TVF’nin uygulamakta kararlı olduğu sisteme göre takımlar, bu sezon kadrolarında sadece üç yabancıya yer verebilecek ve bu oyunculardan sadece ikisini aynı anda sahaya sürebilecek.

Statü

Aroma 1. Ligleri’nde ilk etap maçları sonunda ilk 8 sırayı alan takımlar final etabına yükselecek. Final etabında 4’er takımlı iki grup halinde tek devreli turnuva usulüne göre yapılacak maçların ardından, 3’üncü ve 4’üncü olan takımlar normal lig etabındaki yerine dönecek, 1’inci ve 2’nci olan takımlar ise çapraz eşleşerek, yarı final oynayacaklar. Yarı finalde yenilenler yine normal lig etabındaki yerine dönerken, galipler finale yükselecek. Finalistler birer gün arayla üç maç yapacak ve iki maç kazanan ekip şampiyon olacak.

Ayrıca, ilk etap sonunda kadınlar ve erkeklerde son iki sırayı alan 11’inci ve 12’nci takımlar, 2. Lig’e düşecek.

Avrupa kupalarına katılım ve puanlama

Ligde final etabı sonunda şampiyon olan takım, Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde Türkiye’yi temsil edecek. Türkiye Kupası Şampiyonu CEV Cup’a katılmaya hak kazanacak. Birden çok kupada temsil etme hakkı kazanan kulüp, en büyük kupaya katılmak zorunda olacak.

Müsabakalardaki puanlama sistemi bu yıl da değişmeyecek. 3–0 ve 3–1’lik skorlarda galip takıma 3 puan verilecek, mağlup takım puan alamayacak. 3–2’lik skorlarda galip gelen takım 2 puan, mağlup olan takım ise 1 puan kazanacak.

Hükmen mağlubiyetlerde, takımların toplam puanından 1 puan düşülecek. Hükmen galibiyet alan takımın toplam puanına 3 puan eklenecek. Puan tablosundaki puan eşitlikleri durumunda ise takımların kazandığı maç sayısı göz önüne alınacak. Kazanılan maç sayısı da eşit ise set averajı uygulanacak. Bu uygulamada da puanları eşit olan takımların müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünecek. Sıralama, büyük sayıya sahip olan takım üst sırada yer alacak şekilde yapılacak. Eşitliğin kazanılan set sayılarına göre de devam etmesi halinde, eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamına bölünecek ve çıkan sayının büyüklüğüne göre sıralama yapılacak.

Eşitlik yine de bozulmamışsa, bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalardaki maç, puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenecek.

İlk hafta maç programı

Milli mesailer nedeniyle geç başlayan ve bir süreliğine hafta içi de yoğun maç trafiğinin yaşanacağı Kadınlar ve Erkekler Aroma Birinci liglerinde, 2011-2012 sezonunun ilk hafta maç programı şöyle:

Kadınlar

12 Ekim Çarşamba:

18:00 Nilüfer Belediye – Beşiktaş (Bursa)

13 Ekim Perşembe:

16:00 Ankaragücü – Yeşilyurt (TVF Başkent)

18:00 İller Bankası – Pursaklar Voleybol İhtisas (TVF Başkent)

18:30 Fenerbahçe – Galatasaray Medical Park (Burhan Felek)

15:00 Ereğli Belediye – İBA Kimya TED Kolejliler (Konya Ereğli)

16. Ekim Pazar:

16:00 Pursaklar Voleybol İhtisas – Ereğli Belediye (Ankara Pursaklar)

15:00 Beşiktaş – Eczacıbaşı Vitra (Akatlar)

13:00 Galatasaray Medical Park – Ankaragücü (Burhan Felek)

16:00 Yeşilyurt – İller Bankası (Yeşilyurt)

Erkekler

12 Ekim Çarşamba:

16:00 Ziraat Bankası – Çankaya Belediye ANKA (TVF Başkent)

16:30 Niksar Belediye – Galatasaray Yurtiçi Kargo (Tokat Niksar)

17:30 Belediye Plevne – Torul Gençlik (Tokat Haldun Akbaş)

18:00 Maliye Milli Piyango – Arkas Spor (TVF Başkent)

20:00 Halkbank – 4 Eylül Belediye (TVF Başkent)

20:15 Fenerbahçe – İstanbul Büyükşehir Belediye (Burhan Felek)

15 Ekim Cumartesi:

13:00 Torul Gençlik – Fenerbahçe (Gümüşhane Torul)

15:00 Çankaya Belediye ANKA – Niksar Belediye (TVF Başkent)

15:00 Galatasaray Yurtiçi Kargo – Belediye Plevne (Burhan Felek)

16:00 Arkas Spor – Ziraat Bankası (İzmir Halkapınar)

16:00 4 Eylül Belediye – Maliye Milli Piyango (Sivas 4 Eylül)

17:30 İstanbul Büyükşehir Belediye – Halkbank (Burhan Felek)

Trt.net.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL