Filenin sultanları Rio şansını kaçırdı

Voleybol
Salon: TVF Başkent Hakemler: Laszlo Adler (Macaristan), Piotr Dudek (Polonya) Türkiye: Gözde Kırdar, Kübra Akman, Neslihan Demir Güler, Neriman Özsoy, Eda Erdem Dündar, Naz Aydemir Akyol (Gizem Karada...
EMOJİLE

Salon: TVF Başkent

Hakemler: Laszlo Adler (Macaristan), Piotr Dudek (Polonya)

Türkiye: Gözde Kırdar, Kübra Akman, Neslihan Demir Güler, Neriman Özsoy, Eda Erdem Dündar, Naz Aydemir Akyol (Gizem Karadayı, Güldeniz Önal, Gözde Yılmaz)

İtalya: Del Core, Guiggi, Orro, Egonu, Chirichella, Diouf (Sansonna, Gennari, Centoni, Ferretti, Bosetti, De Gennaro)

Setler: 23-25, 25-19, 23-25, 25-15, 13-15

Süre: 138 dakika (30, 32, 31, 26, 19)

Voleybolda, 2016 Rio Olimpiyatları Avrupa Kıta Elemeleri’ndeki üçüncülük maçında Türkiye, İtalya’ya 3-2 mağlup oldu ve olimpiyatlara gitme şansını kaybetti.

A Milli Kadın Takımı, maça tutuk başladı. Servis ve savunmada zaman zaman aksayan A Milliler, ilk teknik molaya 8-4 geride girdi. Hızlı hücumlarla etkili olan İtalya karşısında, Türkiye, orta alandan Kübra, köşelerden Neriman ve Eda ile sayı üretti. A Milli Takım, farkı eritmeyi başarsa da, 2. teknik molayı 16-15 üstün geçen İtalya, seti 25-23 aldı: 0-1.

Türkiye, 2. sete hücumda daha organize başladı. İlk teknik molayı 8-5 önde bitiren ay yıldızlı ekip, Neriman’ın sert smaçları, Neslihan’ın ise plaseleriyle farkı açtı (14-7). İkinci teknik mola 16-12 Türkiye’nin üstünlüğüyle tamamlanırken, Eda ve Gözde ile file önünde geçilmez olan A Milliler, rakibini hücumda oyun dışı bıraktı. A Milli Takım seti 25-19 alarak skoru eşitledi: 1-1.

Milli Takım, 3. setin ilk teknik molasına 8-6 önde girdi. Molanın ardından sayıların karşılıklı gidip geldiği sette, Türkiye, Neriman, Neslihan ve Eda, İtalya ise uzunları Egonu ve Diouf ile etkili oldu. Milliler, 2. teknik molayı da 16-14 üstün geçti. Son bölüm büyük çekişmeye sahne olurken, Türkiye, hem servis hem de hücumda Egonu’yu durdurmayı başaramadı ve set 25-23 İtalya’nın oldu: 1-2.

Ay yıldızlı ekip, 4. sete hızlı başladı. Farkı çabuk açan Türkiye, 1. teknik molayı 8-3 önde geçti. Etkili servis atarak rakibini hataya zorlayan milli takım karşısında, yine hücumdan düşen İtalya, servis atışlarından da üst üste sayı kaybetti. Milliler, 2. teknik molaya 16-11 önde girdi. Gözde savunmada, Neslihan ve Neriman hücumda takımı sırtlarken, seti 25-15 alan milliler, skoru eşitledi ve maçı tie-break setine taşıdı: 2-2.

Tie-break setine iyi başlayarak avantaj sağlayan Türkiye, Neriman ve Neslihan ile fark açtı (4-1). İtalya, farkı eritse de saha değişimine üstün giren taraf 8-6 ile Türkiye oldu. Saha değişiminin ardından Del Core ile üst üste sayı üreten İtalya karşısında basit hatalardan sayı kaybeden milli takım, seti 15-13 vererek, maçı 3-2 kaybetti.

A Milli Takım, böylece elemeleri 4. sırada tamamlayarak, Mayıs ayında Japonya’da yapılacak 2016 Rio Olimpiyatları Dünya Elemeleri’ne katılma şansını kaybetti ve Rio defterini kapatmış oldu. Üçüncü olan İtalya ise Rio için son şansını dünya elemelerinde deneyecek.