Sahaya inenler ‘Çarşı’lı çıktı

Spor Güncel
Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan olaylı derbinin ardından gözaltına alınan ve adliyeye çıkarılan üniversite öğrencileri M.E. (23) ile T.K.’nın (27), Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlen...
EMOJİLE

Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan olaylı derbinin ardından gözaltına alınan ve adliyeye çıkarılan üniversite öğrencileri M.E. (23) ile T.K.’nın (27), Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a muhalefet, kamu malına zarar vermek ve görevli memura mukavemet suçlamalarıyla adliyeye gönderildiği belirtildi. Polis gözaltına alınan 29 kişinin taraftar profilini de ortaya çıkardı. Şüpheliler Çarşı Grubu, Deplasman Kartalları, Asya Kartalları gibi taraftar gruplarına bağlı olduklarını söyledikleri, ifadelerinde “Kavgayı ayırmak için sahaya girdik”, “Tribünde sıkıştık o yüzden aşağı indik” gibi ifadeler kullandıkları öğrenildi.

Öte yandan gözaltındaki taraftarlardan 9’u hakkında daha önceden Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önlenmesine Dair Kanun’a muhalefet suçlarından işlem yapıldığı bir taraftarın spor müsabakalarına 1 yıl girmeme cezasının halen devam ettiği belirtildi.

27 KİŞİ NEDEN BIRAKILDI

Gasp Büro Amirliği tarafından yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 29 kişiden 27’si sabaha karşı savcılık talimatıyla bırakılmıştı. Savcılığın gözaltında kalmasına karar verdiği 2 kişi ise sabah saatlerinde Küçükçekmece Adliyesi’ne sevk edilmişti.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve serbest bırakılan kişilerin Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a muhalefet suçlamasıyla haklarında işlem yapıldığı öğrenildi. Bu suç için kanunda 3 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası istendiği için savcılığın şüphelileri mahkemeye sevk etmeden serbest bıraktığı öğrenildi. Bu kişiler hakkında savcılığın daha sonra hazırlayacağı iddianame ile spor yasasına muhalefet suçundan dava açılmasını istemesi bekleniyor.

2 KİŞİ NEDEN ADLİYEYE GÖNDERİLDİ

Öte yandan savcılığın iki kişiyi savcılığa getirmesinin nedeni ise Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlemesine Dair Kanun’a muhalefet suçlarının yanı sıra, polise mukavemet ve kamu malına zarar vermek suçlarından haklarında işlem yapılması olarak açıklandı. Üniversite öğrencileri M.E. ile T.K.’nın incelenen görüntülerde ellerindeki sandalyelerle özel güvenlik görevlileri ve polise mukavemet ederken görüldüklerinin tespit edildiği öğrenildi.

SPOR MÜSABAKALARINDAN MEN EDİLEN TARAFTAR SAYISI 96 OLDU

Öte yandan savcılık gözaltına alınan 29 kişiye de tedbiren 1 yıl boyunca spor müsabakalarına girmeme cezası verdi. Daha önce gözaltına alınan 67 kişiye de aynı tedbir uygulanmıştı. Böylece şu ana kadar 1 yıl spor müsabakalarından men edilen taraftar sayısı 96 oldu.

TARAFTAR PROFİLLERİ ORTAYA ÇIKTI

Polis soruşturma kapsamında gözaltına alınanların taraftar profilini de ortaya çıkardı. Gözaltına alınan taraftarların bazılarının Çarşı Grubu’na bağlı olduğunu söylediği, bazılarının da Deplasman Kartalları ya da Asya Kartalları’ndan olduklarını söyledikleri öğrenildi. Bazı taraftarlar ise hiçbir gruba bağlı olmadan maça geldiklerini belirtti.

Poliste ifade veren şüphelilerin türlü bahaneler uydurdukları öğrenildi. Şüphelilerin ifadelerinde “Kavgayı ayırmak için sahaya girdik”, “Tribünde kargaşa çıktı. Bu yüzden aşağı indik” gibi ibareler kullandı.

ARALARINDA MAÇA KAÇAK GİREN YOK

Yapılan incelemede gözaltına alınan şüpheliler arasında maça kaçak giren bulunmadığı öğrenildi. Bazı taraftarların kombine kartla, bazılarının başkasına ait kombine kartla, ya da biletle içeri girdikleri anlaşıldı.

DAHA ÖNCEDEN 9 KİŞİ HAKKINDA SPOR YASASINDAN İŞLEM YAPILMIŞ

Yapılan araştırmada gözaltına alınan 29 taraftardan 9’u hakkında daha önceden Sporda şiddet ve düzensizliği önleme kanuna muhalefet suçlarından işlem yapıldığı ortaya çıktı. Bu kişilerden 8’sinin cezasını tamamlandığı, birinin ise cezasının sürdüğü öğrenildi. Cezası devam eden taraftarın geçtiğimiz sezon Mersinspor-Beşiktaş maçında ceza aldığı öğrenildi.

Yetkililer olayla ilgili soruşturma kapsamında görüntü incelemesinin sürdüğünü önümüzdeki günlerde yeni gözaltılar olabileceğini söylediler.

Star 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme