Rekor Onlardan Sorulur

Spor Güncel
Son yıllarda rekortmen sporcuların eriştikleri rekorlar hayranlık uyandırıyor. Hatta bu rekorların uzun zaman kırılamayacağı düşünülüyor. Peki, kim bu rekortmenler?  Usain Bolt’un son bir y...
EMOJİLE

Son yıllarda rekortmen sporcuların eriştikleri rekorlar hayranlık uyandırıyor. Hatta bu rekorların uzun zaman kırılamayacağı düşünülüyor. Peki, kim bu rekortmenler? 

Usain Bolt’un son bir yıl içinde pistte yaptıklarını henüz tanımlayabilen kimse çıkmadı. Bolt, yıllar içinde kırılmasının çok zor olduğuna inandığımız rekorları, dişlerinin arasına koyduğu çubuk kraker kadar kolay kırınca biz de sandık ki; ya geçmişteki atletler fazla tembeldi ya da Bolt insanüstü bir varlık. İstisnaların anormal olarak değerlendirilme kuralına göre Bolt insanüstüydü. Pekin Olimpiyatları’nda bunu herkese kanıtladı. Ardından Dünya Şampiyonası’na geldi. Tüm atletizm tarihini bir kez daha değiştirdi. Geçmişteki dünya rekortmenleri onun gelmiş geçmiş en iyi atlet olduğunu kabul etti. Herkes gördü ki hız konusunda bir limit belirlenecekse, bunu yapacak kişinin adı Usain Bolt olacak.

Pekin Olimpiyatları’nda Bolt olmasa, tek başına tüm şovu üstlenecek bir yıldız olan ABD’li yüzücü Michael Phelps ise havuzun rekor kitaplarını şimdiden fazlasıyla değiştirdi bile. Teknolojik mayoların kullanılmasıyla yüzmede kırılan dünya rekorlarının ardı arkası kesilmiyor aslında ama bu konuda kimse Phelps kadar dominant olamadı. Altısı halihazırda elinde olmak üzere, toplam 37 dünya rekoru kırdı. Sekizi Pekin’de olmak üzere 14 olimpiyat altın madalyası kazandı. Dünya şampiyonalarında ise 17 altın, 2 gümüş madalyası bulunuyor. Ve tüm bunların yanında henüz 24 yaşında.

Kortların kralı ve kraliçesi

Kariyerinin en kötü sezonunu geçen yıl geçiren İsviçreli raket Roger Federer de 2009’da bugüne kadar gösterdiği performansla tenis tarihinin kırılmamış en prestijli rekorlarına el koymaya devam ediyor. Geçen yıl zirvedeki yerini Rafael Nadal’a kaptırdığında aralıksız 237 haftadır orada bulunuyordu. Şimdi tekrar devraldığı koltukta 245 haftaya ulaştı bile. Sıradaki amacı 286 haftaya çıkarak Pete Sampras’ın rekorunu ele geçirmek. Zaten bu yıl Wimbledon’ı kazanarak Sampras’ın 14 Grand Slam’lik rekorunu kırdı. Üstelik 20 Grand Slam finali, art arda 10 Grand Slam finali, art arda en çok sert zemin maçı kazanma (56), art arda en çok çim kort maçı kazanma (65), art arda en çok final kazanma (24), en çok para kazanma (10 milyon dolar) gibi rekorların da sahibi Roger Federer. 28 yaşındaki raketi yeterince dominant bulmadıysanız, bir de Esther Vergeer ismine göz atın. Vergeer aslında sadece kortların veya aktif sporcuların değil, belki de tüm spor tarihinin en dominant ve en çok rekor kıran oyuncusu. Tek kelimeyle rakipsiz olan 28 yaşındaki Hollandalı tekerlekli sandalye tenis oyuncusu, en son 2003’te yenilirken, art arda 368 maçtır kaybetmiyor. Kariyerinde 260 turnuva birinciliği var ve kazanmaya devam ediyor.

Woods ve Armstrong unutulmasın

Tüm bu isimlerin yanı sıra golfün kitabını baştan yazan Tiger Woods ve bisiklet yazarlarına iş çıkarmaya devam eden Lance Armstrong’u da dominant sporcular arasında unutmamak lazım.

Toni Sailer öldü

Aktif spor yaşantılarına devam eden rekortmenlerin yanı sıra geçmişte tozu dumana katmış ve artık spor müsabakalarını televizyondan izleyebilen birçok yıldızdan da bahsedebiliriz ya da hayatlarını kaybetmiş olanlardan. Avusturyalı kayakçı Toni Sailer da dün hayata veda ederek, yaşayan efsanelikten, kalbimizdeki yıldız statüsüne geçti. 74 yaşında ölen kayakçı, 1956 Kış Olimpiyatları’nda iniş, slalom ve dev slalom disiplinlerinin tamamını kazanarak bunu tarihte başarabilen ilk sporcu olmuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme