Nevin Yanıt’tan doping ayrılığı

Yaklaşık 10 yıl önce kol kola çıktıkları pistte, kariyerlerinin son 4 senesine Avrupa Şampiyonası’nda iki, Akdeniz Oyunları, Dünya Üniversite Oyunları ve Avrupa Salon Şampiyonası’nda birer olmak üzere 5 altın madalya, bir de olimpiyat beşinciliği sığdıran ikili, Yanıt’ın henüz cezası kesinleşmeden yollarını ayırdı.

Fenerbahçe Atletizm Şube Başkanı Fiktret Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Nevin ile antrenörü Cüneyt Yüksel’in ayrıldığı doğru ama bizim Nevin ile ilişiğimizi kesmek gibi bir düşüncemiz yok” diye konuştu.

Nevin Yanıt’ın dopingle ilgili sürecinin henüz tamamlanmadığını kaydeden Çetinkaya, “Henüz ceza verilmedi. Biz bu konuyu Nevin ile konuştuk. Alırsa 1-2 yıl ceza alır. Henüz genç, 1-2 yıl ceza alsa da 3-4 yıl daha koşar” şeklinde konuştu.

Nevin Yanıt’a henüz ne kulüp ne de federasyon tarafından antrenör tahsis edildiğini kaydeden Çetinkaya, “Olabilir, spor bu. Bir hata olmuş olabilir. Gerekli işlemler yapılır ama biz Nevin ile ilgili herhangi bir tasarrufta bulunmadık” ifadelerini kullandı.

Mersin’de 20-30 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Akdeniz Oyunları’nda, Atletizm Milli Takımı’nda en az 10-12 atletlerinin yer alacağını belirten Çetinkaya, şunları söyledi:

 “En az 4-5 atletimizden altın madalya beklediğim oyunlarda, milli takım olarak da tarihimizin en çok madalyasını alacağımızı düşünüyorum. Ramil Guliyev’in vatandaşlık işlemleri tamamlanmıştı, oyunlara katılabilecek. Ciritten disk atmaya, sprintten çekice kadar bir çok üst düzey atletimiz var. Atletlerimizin milli takıma büyük katkısı olacağına inanıyorum ve tüm sporculara başarılar diliyorum.”

AA