Kalbimiz Bugün Elvan’la

Spor Güncel
Türkiye’ye 1998 yılında Etiyopya’dan geldiğinden bu yana Elvan Abeylegesse hep başarıyla anıldı. Şimdi Dünya Atletizm Şampiyonası’nın ilk gününde bu başarılara bir yenisini eklemesin...
EMOJİLE

Türkiye’ye 1998 yılında Etiyopya’dan geldiğinden bu yana Elvan Abeylegesse hep başarıyla anıldı. Şimdi Dünya Atletizm Şampiyonası’nın ilk gününde bu başarılara bir yenisini eklemesini bekliyoruz. 20.25’te Berlin Olimpiyat Stadı’nda 10 bin metre finalinde Elvan, geçen yıl Pekin’de elde ettiği 2 gümüş madalyanın en azından tekrarı için koşacak.

Bu finalde en önemli eksik hiç kuşku yok ki Etiyopyalı Tirunesh Dibaba. Sadece son şampiyon değil aynı zamanda Pekin’de Elvan’ın önünde 2 altın alan süper atlet. Sakatlığı nedeniyle 10 bin metrede koşmayacağını açıklayan Dibaba, 5 bin metre için kesin konuşmadı.

Dibaba son şampiyon olarak wild card’la şampiyonaya katıldığı için Etiyopya takımı, onun yerine bir atlet koyamayacak. Yani 4 değil 3 eski vatandaşına karşı yarışacak Elvan.

Etiyopyalılar içinde tabii ki Meseret Defar’ın yeri başka. Olimpiyat Oyunları’nda favori olduğu 5 binde Dibaba ve Elvan’ın gerisinde kalan Defar, kafayı buna taktı. Öyle ki, “Hem 10 binde hem de 5 binde dünya rekoru kıracağım” diyor sürekli olarak. Birmingham’da koştuğu 29:59.20 hazır olduğunun bir göstergesi.

Bir diğer Etiyopyalı Meseleh Melkamu, bu yıl 29:53.80 koştu. Elvan’a baktığımızda Akdeniz Oyunları’nda koştuğu 31:51.98 ölçü sayılmamalı. Sadece 3 atletin yer aldığı bu yarışta Elvan adeta tek başına koştu. Burada merak ettiğimiz Pekin’den sonra çalışmaya başladığı Ukraynalı Kolodyeyev’in Elvan’a katkıda bulunup bulunmadığı. Bunu görmek açısından da yararlı bir yarış olacak.

Tabii ki Etiyopyalılar’ın artık Elvan’ın da alıştığı taktiklerine yanıt vermek isteyecek bir Kenyalı grubu da var. Bu grubun en önemli ismi Linet Masai. Pekin’de 4. olan 19 yaşındaki Masai, Dünya Kros şampiyonası’nda gümüş aldı. İşin ilginç yanı Üsküdar Belediyesi’nin Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası kros şampiyonu olmasına takımın yabancısı olarak katkıda bulundu. Bu büyük yeteneğin yanında bu yıl 30:11.53 koşan vatandaşı Florence Kiplagat olacak.

Pekin’de herkesi şaşırtarak Dibaba ve Elvan’ın ardından bronz elde eden Birleşik Amerikalı Shalane Flanagan ve Rusya Şampiyonası’nda 30:30.93 koşan Rus Liliya Shobukhova madalya mücadelesine renk katacak diğer isimler olacak.

Öte yandan ilk gün bayanlar 3 bin metre engellide Aslı Çakır ve erkekler çekiç atmada 2004 Olimpiyat üçüncüsü Eşref Apak seçmelere katılacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi