SON DAKİKA

Gençlik Haber Sitesi | On5yirmi5.Com

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Fenerbahçe CAS’a Açtığı Davayı Geri Çekti

Fenerbahçe CAS’a Açtığı Davayı Geri Çekti
0 görülme
20 Haziran 2019 - 14:38

Fenerbahçe camiasının önde gelen isimlerinden, ünlü işadamı Tahir Kıran, Türk futbolunda yaşanan çöküşü yıllar önce görmüş ve “Maça gitmeyi midem kaldırmıyor” demişti. Kıran’ın o günlerde pek çokları tarafından anlaşılamayan sözlerinin ne kadar doğru olduğu yaşanan şike olayından sonra iyice anlaşıldı. Bizde kahin öngörüsüne sahip olan Tahir Kıran’ın bir kez daha kapısını çaldık. Uzun süren sessizliğini meraklı gazete için bozan Kıran’dan ne mi öğrendik: “Fenerbahçe Spor Kulübü, CAS’a açtığı tarihi davayı geri çekmiş”… Diğer bomba açıklamaları de öğrenmeniz için röportajı okumanız gerekiyor artık…

Türk futbolunun son durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk futbolunun genel durumu çok kötü.  Önümüzdeki birkaç sene içinde de düzelecek gibi gözükmüyor. Yeniden bir yapılanma lazım. Bu yapılanmayı da milli takımdan başlatmak lazım. Bu futbol kulüplerine belli programlar verilmeli ve o programları da denetlemek lazım. Türkiye’de futbola başlama yaşı 7’ye indirilmeli. Ancak önümüzdeki 9-10 sene sonra bunun meyveleri alınabilir.

“YİNE SÖYLÜYORUM BU LİG İZLENMEZ”
Daha geçen yıl şike olayları patlamadan “Bu lig izlenmez” demiştiniz. Yine aynı düşüncede misiniz? En son hangi maça gittiniz?

Evet  “İzlenmez” dedim. Yine aynı şeyi diyorum. Bu lig izlenmez.  İzlenecek gibide değil.  Bu sezon seyrettiğim toplam maç sayısı iki.  En son 2007’de Fenerbahçe – Ankaragücü maçına şampiyonluk kupasını vermeye gitmiştik.

“EN BÜYÜK ADAYLARDAN BİRİ FENERBAHÇE”
Sizce Fenerbahçe’nin süper finalde şampiyonluk şansı var mı? Sezon boyunca Aykut Kocaman’ın form grafiğini nasıl buldunuz?

Aykut Kocaman’ın performansını değerlendirmek istemiyorum. Fenerbahçe’nin şansı tabi ki matematiksel olarak varsa, vardır. Ama matematiksel olarak var olduğuna göre Fenerbahçe en büyük adaylardan biridir diye düşünüyorum.

“GÖKHAN GÖNÜL’ÜN AYRILMASI BÜYÜK KAYIP OLUR”
Emre Belezoğlu ve Gökhan Gönül’ün önümüzdeki sezonda takımdan ayrılacağı konuşuluyor. Sizce Emre ve Gökhan’ın Fenerbahçe’de miladı doldu mu?

Ben Gökhan Gönül’ün Fenerbahçe’den ayrılması büyük kayıptır diye düşünüyorum. Emre Belezoğlu’da daha iyi şartlarda daha iyi ortamlarda Fenerbahçe için daha faydalı olacağını düşünüyorum. İkisinin de gitmesi taraftarı değilim.

“DİŞLİ RAKİPLER KALSAYDI FENERBAHÇE’NİN ŞANSI  DAHA ÇOK OLURDU”
Sizce Fenerbahçe 30 yıllık Türkiye Kupası hayalini bu sene sona erdirebilecek mi ?

İnşallah bu sene kupa hasreti biter. Aslında çok dişli rakiplerde kalmadı; ama bence dişli rakipler kalsaydı daha iyi olurdu. Fenerbahçe için Fenerbahçe’nin kupayı da alma şansı daha yüksek olurdu.

“SADETTİN ADAY OLURSA REKABETE KALİTEYİ GETİRİR”
Eski Yönetici Sadettin Saran, “İhracım kalkarsa adaylığımı açıklayacağım” dedi. Siz bu oluşumun içinde Saran’a destek verecek misiniz? Ya da sizin desteklediğiniz bir aday var mı?

Ben şunu veya bunu destekleyeceğim diye bir şey söyleyemem. Ben ayrıca Fenerbahçe kongre üyesi değilim. Aziz Bey sağ olsun bizi Fenerbahçe kongre üyeliğinden ihraç etmişti. Şunu ya da bunu destekleyeceğim diye bir şey yok. Sadettin tabi ki iyi bir arkadaşımız rekabetin kaliteyi getireceğini düşünüyorum. Sadettin aday olursa rekabete kaliteyi getirir.

“HÜKÜM GİYMEMİŞ BİR ADAMI SUÇLAMAM”
Aziz Yıldırım’ın yine aday olacağı söylentileri var.  Sizce tekrar aday olmalı mı?

Aday olmak Aziz Beyi’nde hakkıdır. Hüküm giymemiş bir adamı bizim suçlamamız doğru değil diye düşünüyorum. Hüküm giyer. Ondan sonra karar verilir. Hüküm giyene kadar suçsuzdur.

“TEŞVİK VE ŞİKE HER ZAMAN VAR”
Türk futbolunda gerçekten şike var mı?

Bu sigara dumanı gibidir. Bir şeydir içine çekersen hissedersin. Elinle yakalamaya kalkarsan yakalayamazsın. Senelerdir bunu söylüyoruz zaten. Teşvik ve şike bunlar zaman,zaman Türk futbolunun içinde olan ve olacak olan şeylerdir. Önemli olan bir an evvel bu işlerin temizlenmesidir.

“BU İŞLERDE KULLANILAN MAŞALAR VAR”
Sizce bu şike davasında takımlara mı yoksa yöneticilere mi ceza verilmelidir?

Şimdi baktığın zaman birilerinin yaptığı görevler var. Fenerbahçe camiasını ele alalım. Fenerbahçe camiası 25 milyonluk bir camia.  Fenerbahçe başkanını ve yönetim kurulunu seçen yaklaşık 17 bin üyesi var.  Kongreye giren 6 bin civarında üyesi var. 6 bin kişinin seçtiği yönetim kurulu ve başkanı 25 milyonluk camiayı yönetiyor. Şimdi bu 5 bin kişi doğru karar vermiyorsa geri kalan 24 milyon 995 kişi niye ceza çekecek? Böylede bir mantığı var aslında. Ama öbür taraftan bakarsanız tabi ki bu işi kişilere indirmeye kalkarsanız bazı şeylerin önünü açmak durumunda kalırsınız.  Önünü açarsanız o zaman şike olayı legalleşmiş olur. İnsanlar bazı maşalar kullanarak bu işlere teşebbüs etmiş olurlar ve teşebbüs etmeye de devam ederler.

"’CAS’DAKİ DAVA GERİ ÇEKİLDİ AMA AÇIKLAMIYORLAR”
Fenerbahçe bu şike sürecinde davayı CAS’a götürerek doğru bir karar mı aldı? Fenerbahçe CAS’a açtığı davadan sizce vazgeçmeli mi?

Fenerbahçe kulübünün bu davayı CAS’a götürmesi tamamen yanlış bir şeydi. Kazanılamayacak bir dava açmanın anlamı yok. Sadece buradaki insanların gazını almak için yapılmış bir hareket. Şu an Fenerbahçe yönetimi davanın geri çekildiğini açıklamadı. Ama ben biliyorum dava geri çekildi.

"AYDINLAR FENERBAHÇE’Yİ DÜŞÜREN BAŞKAN OLMAMAK İÇİN İSTİFA ETTİ”
Eski TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şike sürecini nasıl idare etti?

Mehmet Ali Aydınlar çok kötü bir zamanda TFF Başkanı oldu ve Fenerbahçe’yi düşüren başkan olmamak için görevinden istifa etti. Olayın başında en kötü karar kararsızlıktan daha iyidir. Olayın başında bir karar verilmiş olsaydı. Fenerbahçe düşürülmeyecek ya da puan silinecek, ya da düşürülecek denseydi bir karar verilmiş olsaydı karar ne olursa olsun bu kararsızlık sürecinden daha iyi olurdu.

“BENİ BU OLAYLARIN İÇİNE ÇEKMEK İSTEYENLER VAR”
Şike süreci sürerken sosyal medyada şahsınıza yönelik ağır hakaretlerde bulunuluyor. Sizce bunlar gerçek Fenerbahçeliler mi yoksa sizin üzerinize bir takım güçler tarafından ortamı germek için yönlendirilen insanlar mı? Bu saldırıları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sosyal medyada gerçek Fenerbahçeliler olayların doğruluğunu öğrenmek için soru soruyorlar. Bizde cevap vermek zorunda kalıyoruz. Seviyeli, düzeyli, terbiye çerçevesi içinde sorulan bütün sorulara cevap vermeye çalışıyorum. Ama belli bir grup var. Onları da tespit ettim. O grubun nereden yönlendirildiğini de tespit ettim. Netice itibarı ile bunlar zaman içerisinde hukukun önünde cezalarını aldıkları zaman bizde kim olduklarını hep beraber göreceğiz. Hiç birine cevap vermek istemiyorum cevap vermeyeceğim de. Bu olayın içine beni çekmek isteyenler var. Ama ben bu olayın içine hiçbir zaman girmeyeceğim.

“DİK DURMAMIZ İNSANLARIN HOŞUNA GİDİYOR”
Koyu bir Fenerbahçeli olmanıza rağmen Türkiye’deki profesyonel    futbolcuların camia içinde en çok sevdiği kişi olmanızın sırrı nedir?

Daha önce Fenerbahçe ve TFF içerisinde olduğumuz dönemde bir çoğuyla diyalog içinde olduk. Tabi milli takımdayken daha başka kardeşlerle de birlikte olduk. Tabi bizim yalan konuşmamamız dik durmamız insanların hoşuna gidiyor herhalde. Onun için bizi seviyorlar diye düşünüyorum.

“YILDIRIM DEMİRÖREN İNŞALLAH BAŞARILI OLUR”
Yıldırım Demirören’in TFF Başkanlığı’nı nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Yıldırım Demirören sevdiğim bir insandır. Ben şahsen kendisini severim. Başarılı olmasını isterim. İnşallah başarılı olur.

“FUTBOLDAN UZAK DURMAYA ÇALIŞIYORUM”
Bir dönem Mallorca takımını alacağınız konuşuldu. Sonra bu satış gerçekleşmedi. Bu sıralar başka bir takımla görüşmeleriniz var mı?

Ben artık elimden geldiğince futboldan uzak durmaya çalışıyorum.

O zaman bu takımı almam için öyle bir teklif gelmişti. Yaptığımız incelemeler sonucunda önümüze bize söylenen rakamların çok daha fazlası çıktı. Önümüze daha doğrusu güvenemedik.  İkinci bir şık Mallarco takımı bir adanın takımı çok tutucu bir taraftar kitlesi var. Yani Beşiktaş’ın Çarşı grubu gibi orada bir Türk’ün bu takıma sahip olmasını istemeyecek binlerce insan var. O boyutu bizi daha çok caydırdı. Mallarco sahipsiz bir kulüp değil.  Bir sahibi var.

“TÜRKİYE’DE EN SON OLUNACAK ŞEY FEDERASYON BAŞKANLIĞIDIR”
Sizce TFF başkanı olmak mı daha zordur. Yoksa kulüp başkanı olmak mı zor?

Türkiye de en zor en son olunacak şey TFF olmak. Niye diyeceksen çünkü taraftarın yok. Herkes bir renge gönül vermiş.  Kimi sarı – laciverte, kimi sarı – kırmızıya, kimi siyah – beyaza, kimi de borda maviye gönül vermiş.

Yani herkes bir takıma gönül verdiği için en zor iş TFF Başkanı olmak.  Öbür taraftan da her zaman arkanda bir kitle var. Yani senin peşinden gelecek insanlar var. Tabi ki TFF’de böyle bir şey yok.  En kötü hakem hatalarında bile federasyon protesto ediliyor.

“CANLI YAYINDA KARŞIMA ÇIKACAK MUHATTAP YOK”
Bir demecinizde “Aziz Bey dahil bütün Fenerbahçeli yöneticilerle istedikleri kanalda canlı yayına çıkar konuşurum demiştiniz…

Evet yine söylüyorum. Ben bütün Fenerbahçeli yöneticilerle beraber buna Aziz Bey’de dahil olmak üzere istedikleri canlı yayına çıkar istedikleri platformda istedikleri şekilde Fenerbahçe’yi savunurum konuşabilirim.

Ama karşımda konuşacak adam bulamıyorum. 12 senedir Fenerbahçe’nin kötü yönetildiğini her yerde söylüyorum. Fenerbahçe’nin maddi kaynaklarının kötü yönlendirildiğini söylüyoruz. Anlayan anlıyor anlamayan anlamıyor zaten. Fenerbahçe’de büyük bir sessiz çoğunluk var.

Ama “Ben bir şey söylemeyim de başıma bir sıkıntı gelmesin. Kulüpten atılmayım. Maçıma gideyim” diye hareket eden veya günlük menfaatlerini düşünen insanlar var. Fenerbahçe orada burada konuşulacak bir takım değil. Fenerbahçe çok büyük bir kulüp çok bir camia. Fenerbahçe camiasını tüm mensupları üstüne düşen görevi yapmak zorundadırlar.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

© Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

istanbul escortçapa escortşirinevler escortbeylikdüzü escorthalkalı escortavrupa yakası escortavcılar escort

sisli escortbeylikduzu escortkartal escortantalya escortbodrum escortgebze escortalanya escortbursa escortmersin escortsamsun escortkayseri escortkonya escortgaziantep escortadana escortizmir escorteskisehir escortizmit escortkocaeli escortkusadasi escortankara escortistanbul escortpendik escort