Spor Güncel

En Genç Milli Takım Antrenörü

Türkiye Boks Federasyonu, profesyonelliğe geçmesinin ardından tekrar amatör boksa geri dönmesi için çaba harcanan, ancak Uluslararası Boks Federasyonları Birliği‘nin (AIBA) reddiyle karşılaşan 23 yaşındaki Atagün Yalçınkaya’yı antrenör olarak kadrosuna kattı…

En Genç Milli Takım Antrenörü

Türkiye Boks Federasyonu, profesyonelliğe geçmesinin ardından tekrar amatör boksa geri dönmesi için çaba harcanan, ancak Uluslararası Boks Federasyonları Birliği‘nin (AIBA) reddiyle karşılaşan 23 yaşındaki Atagün Yalçınkaya’yı antrenör olarak kadrosuna kattı.

2004 Atina Olimpiyatları’ndan henüz 17 yaşındayken gümüş madalyayla dönen ve olimpiyatlarda Muhammed Ali’den sonra en genç madalya kazanan boksör olma unvanını kazanan Atagün Yalçınkaya, sorunlu geçen profesyonel boks serüveninin ardından, bu kez henüz 23 yaşında milli takım antrenörü oldu.

Atagün Yalçınkaya, Boks Federasyonu ile anlaştığını ve milli takım antrenörü olarak görev yapacağını belirtirken, özellikle kendisine olan desteklerinden dolayı Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç ve Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Koçinoğlu‘na teşekkür etti.

Boks Federasyonu’nun sözleşmeli antrenörü olacağını, yıldız veya genç milli takımda görev alacağını belirten Atagün, ”Yaşadıklarımın ardından yeniden spora ve boksa geri dönmeme kararı almıştım. Beni yeniden spora kazandıranlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

OLİMPİYAT ŞAMPİYONU SPORCU YETİŞTİRECEĞİM

Kendisinin olimpiyatlarda madalya kazanan bir isim olduğunu hatırlatan Atagün Yalçınkaya, şimdiki hedefini, olimpiyat şampiyonu bir sporcu yetiştirmek olarak belirledi.

”Ben Atina Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanmıştım ve 2008 Olimpiyatları öncesi de altın madalya sözü vermiştim. Ancak istemediğim nedenlerle bu sözümü tutamadım. Şimdi olimpiyat şampiyonu bir sporcu yetiştirerek, sözümün arkasında duracağım” ifadelerini kullanan Yalçınkaya, sözlerini şöyle tamamladı:

”Asıl hedefim olimpiyat şampiyonu sporculara hocalık yapmak. Genç yaşıma rağmen yaşadıklarım bana önemli tecrübeler kazandırdı. Ben de tecrübelerimi sporcularımla paylaşıp, daha donanımlı olmalarını sağlamak istiyorum. Öncelikle 2012 Londra Olimpiyatları benim için önemli hedef. Bir sporcumun burada başarılı olmasını sağlamak istiyorum. Ama ana hedefim, 2016 Olimpiyatları’nda mutlaka altın madalya kazanacak bir sporcu yetiştirebilmek. Bu konuda da en büyük destekçim, Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül’dür.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL