Dünyanın En Büyüğü Olacak mı?

Mayıs ayında yapılacak ve 150 ülkeden canlı olarak yayınlanacak maçta ABD’li Luis Collazo‘yu devireceğine inanan 67 kilo boksörümüz, "Türk bayrağını zirveye çıkaracağım" diyor.

Selçuk Aydın‘ın daha 10 yaşındayken, imkansızlıktan dolayı Rus pazarından aldıkları eldivenlerle başlayan boks serüveni, şimdi Türkiye boks tarihinin en önemli sınavına uzandı. "Profesyonel boksun 1. Ligi" olarak anılan WBC organizasyonunda ABD’li Luis Collazo‘yu yenip dünyanın en büyüğü olarak Türkiye’ye bir ilki yaşatmak isteyen 27 yaşındaki sporcu, boksu seçmesini, "Futbol ve birçok diğer spor dalları bana sadece bir oyun gibi geliyordu. Oysaki boks sadece güçlülerin ayakta kalabildiği reel bir arenaydı. Ben çok hırslı bir çocuktum, kanım kıpır kıpırdı. Diğer sporlar beni tatmin edemezdi bu yüzden kendimi ringlere attım" diye anlatıyor.

BİR ELDİVENİ 10 KİŞİ KULLANIRDI

Zor şartlarda çalışmalar yaptıklarını anlatan ve dünyada, "Türk Tyson" olarak anılan Trabzonlu sporcu, bokstaki ilk yıllarını, "Küçük bir salonda antrenman yapıyorduk. Giyeceğimiz boks eldiveni yoktu. Zaten yırtık olan bir eldiveni 10 kişi sırayla giyiyorduk. Babam Trabzon’daki Rus pazarından kalın eldivenler almıştı. Bu eldivenleri Ruslar soğuktan korunmak için kullanıyordu, biraz boks eldivenini andırıyordu ancak bununla boks yapılmazdı çünkü vurduğun yeri şişiriyordu. Biz bunlarla idman yapıyoruz ama kum torbaları eldivenden beter. Brandadan yapılmış sağlıksız torbalardı" diye özetliyor.

AYDIN’IN YENİLGİSİ YOK

Amatör olarak Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya 3.’lüğü’nün yanı sıra birçok organizasyonda sayısız kez 1. olarak Türk Bayrağını göndere çeken Selçuk Aydın, profesyonel boks hayatında ise büyük bir başarı sağladı, 67 kiloda Avrupa ve Dünya Kıtalararası Şampiyonu oldu. Şu ana kadar profesyonel arenada 19 karşılaşma yapan Selçuk Aydın’ın yenilgisi yok.

BU FIRSAT KAÇMAZ 

Türkiye boks tarihi, en büyük sınavlarından birine hazırlanıyor. Profesyonel boksta son yıllarda büyük başarılara imza atan Avrupa ve Dünya Kıtalararası Boks Şampiyonu Selçuk Aydın, Orta Sıklet’te dünyanın en büyüğünü belirleyecek olan maçta bir ilki gerçekleştirip Dünya Şampiyonluğu Kemeri’ni Türkiye’ye getirmeyi hedefliyor. Mayıs ayında oynanacak olan dev maçın en az 150 ülkede naklen yayınlanması kesinleşirken, maçın kendi ülkelerinde oynanması için ABD kanadından büyük baskı yapılıyor. Cuma günü Dünya Boks Konseyi tarafından ihalesi yapılacak olan mücadelenin Türkiye’de oynanması ise, tanıtım çalışmalarına büyük ağırlık veren ülkemiz açısından büyük önem taşıyor. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la paylaşarak bu önemli maçın, "2010 Kültür Başkenti İstanbul"da oynanması için çaba harcıyor.

15 NAKAVT!

19 maçın 15’ini nakavtla kazanan Selçuk Aydın, "20. galibiyetimi Luis Collazo’yu yenerek alacağım. Ve Türk spor tarihinde bir ilki başaracağım, Türk halkına söz veriyorum" diyor.

2 SİTEM

Spor yaşamını Almanya’da sürdürmesine rağmen her galibiyetinin ardından Türk Bayrağı salladığını anlatan yetenekli boksör, "Bu yüzden Almanlar bana fazla sempati göstermedi. Ama sporda etkin görevdeki büyüklerimiz maçıma bile gelmedi. Ayrıca Trabzon-sporlu olduğumu her yerde gururla anlattım. Ama kulübün sitesindeki 2 satırlık teşekkürün dışında bana manevi destek bile olmadılar. Bu olaylar beni yaralıyor" diye dert yandı.

COLLAZO’NUN KOLLARI 10 CM DAHA UZUN 

Dünya Şampiyonluğu maçında karşılaşacağı Luis Collazo‘nun çok tecrübeli bir sporcu olduğunu ifade eden Selçuk Aydın, "Rakibim 33 maçın 30’un kazanmış, son yıllarda büyük bir başarı grafiği var. Dünya sıralamasını tepesinde olan rakibimin en büyük artıları tecrübesi ve boy uzunluğu. Kolları benden 10 santimetre uzun, bu dezavantaj tabi. Benim artım ise sıra dışı gücüm. Yumruklarım 67 kiloya göre değil, 90 kilo sporcusununkiler gibi. Ve çok dayanıklıyım. Rakibim hiç nakavt olmamış, mayısta ilk kez olacak inşallah. Türk Bayrağını dünyanın zirvesine çıkartacağım" diye konuştu.