Dünya Kupası’nda Vuvuzela Çilesi

Spor Güncel
Dünya Kupası, vuvuzelanın sesi yüzünden çile haline dönüşmeye başladı. Vuvuzela, Güney Afrika halkı dışında tüm dünyanın tepkisini çekmeye devam ediyor. Bu tepki yayınlara da yansımaya başladı. İngili...
EMOJİLE

Dünya Kupası, vuvuzelanın sesi yüzünden çile haline dönüşmeye başladı. Vuvuzela, Güney Afrika halkı dışında tüm dünyanın tepkisini çekmeye devam ediyor. Bu tepki yayınlara da yansımaya başladı. İngiliz yayın kuruluşu BBC, 2010 Dünya Kupası maçlarını vuvuzela sesleri olmadan izleyicilerine aktarmaya hazırlanıyor.

11 Haziran’da başlayan Dünya Kupası maçlarına damgasını vuran vuvuzela ile ilgili yorum ve tartışmalar İngiliz basınında yer almaya devam ediyor. Guardian gazetesi, izleyicilerden çok sayıda şikayet alan BBC televizyonunun maçları vuvuzela sesleri olmadan izleyebilme seçeneğini sporseverlere sunacağını yazdı.

Times gazetesi ise haberinde vuvuzeladan şikayet eden futbolculara yer verdi. Portekiz Milli Takımı’nın yıldızı Cristiano Ronaldo‘nun gürültüden dolayı motivasyon sıkıntısı çektiklerini söylediğini belirten gazete, Arjantin Milli Takımı’nın yıldızı Messi’nin ise vuvuzela ile ilgili ”’Saha içinde birbirimizle konuşmamız imkansız hale geliyor. Sağır olmak gibi bir şey” görüşünü sütunlarına taşıdı.

FIFA’YA "VUVUZELA" BAŞVURUSU

Bu arada FIFA’ya da vuvuzelanın yasaklanması için Türkiye’den bir başvuru oldu. İzmir Barosuna kayıtlı avukatlardan Barış Kaşka, rahatsızlık verici bir ses çıkarması nedeniyle 2010 Dünya Kupası’nda, sporseverlerin büyük bölümünün ”kabusu” haline gelen yerel çalgı vuvuzelanın statlara sokulmaması için FIFA Disiplin Komitesine başvurdu.

Avukat Barış Kaşka, yaptığı açıklamada, 2010 Dünya Kupası Güney Afrika Organizasyon Komitesini FIFA Disiplin Komitesine şikayet ettiğini söyledi.

"VUVUZELA YASAKLANSIN" DİYENLER ARTIYOR

Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda, borazana benzeyen ve rahatsızlık verici bir ses çıkarması nedeniyle sporseverlerin büyük bölümünün ”kabusu” haline gelen yerel çalgı vuvuzelanın yasaklanmasını isteyenlerin sayısı artıyor.

Çoğunlukla Güney Afrikalı taraftarların maç boyunca çaldıkları fil sesi çıkaran vuvuzeladan rahatsız olanların görüş bildirmeleri için bir de internet sitesi kuruldu.

www.banvuvuzela.com (vuvuzela yasaklansın) adresindeki sitede yapılan oylamada katılımcıların yaklaşık yüzde 83’ü vuvuzelanın yasaklanmasından yana görüş bildirdi.

Sitedeki ankete katılan 36 bin kişiden yaklaşık 30 bini ”vuvuzela yasaklansın” derken, 6 bin kişi bu çalgının maçlarda çalınmasından rahatsız olmadığını belirtti.
Bu arada birçok internet sitesinde, Dünya Kupası’nı televizyonları başında izleyenler ”vuvuzelanın futbol izleme zevkini öldürdüğüne” yönelik yorumlar yapıyor.

FIFA, statlarda anonsların duyulmasını engellemediği gerekçesiyle vuvuzelanın Dünya Kupası’nda yasaklanmasına gerek görmemişti.

VUVUZELADA NEZLE VE GRİP TEHLİKESİ

Güney Afrikalıların geleneksel çalgısı vuvuzelanın nezle ve grip yayabileceği iddia edildi.

London School of Hygiene and Tropical Medicine‘da görev yapan doktor Ruth McNerney, uzun bir borazana benzeyen ve çok gürültülü bir ses çıkardığı için birçok kesimce eleştirilen vuvuzelanın, nezle ve grip virüslerini yayabileceğini savundu.

McNersey, yanında vuvuzela çalan nezle veya grip birinden bu hastalıkların kolaylıkla kapılabileceğini kaydetti.