Canlı Canlı Rekor

Spor Güncel
Dünyaca ünlü su altı sporcusu Cem Karabay, "Scuba ile Su Altında En Uzun Süre Yaşama Dünya Rekorunu" kırmak üzere hazırlanan özel havuza dün daldı. Karabay, 10 gün 10 gece havuzda kalmayı ba...
EMOJİLE

Dünyaca ünlü su altı sporcusu Cem Karabay, "Scuba ile Su Altında En Uzun Süre Yaşama Dünya Rekorunu" kırmak üzere hazırlanan özel havuza dün daldı.

Karabay, 10 gün 10 gece havuzda kalmayı başarırsa David Blane’in 172 saatlik rekorunu kırmış olmanın yanında Guinness Rekorlar Kitabı’na da girecek. Ortalama 75 dakikada bir dalış tüpü değiştirecek olan Karabay, yeme-içme, uyuma, spor yapma gibi tüm ihtiyaçlarını su altında giderecek. Karabay’a 24 saat boyunca aralarında emekli SAT Komandosu Namık Ekin ile birlikte 32 kişilik ekip destek verecek.

Beylikdüzü Sualtı Sporları Kulübü Başkanı Cem Karabay, 10 gün 10 gece su altında yaşama rekorunu kırmadan önce uzun bir süre hazırlık yaptı.

İlk olarak Beylikdüzü Migros‘un bahçesine 15 metrekarelik özel bir akvaryum yerleştirildi. 240 saat suyun altında kalması planlanan Karabay için su altında oluşabilecek olası hastalıklara karşı egzersiz aletleri konuldu. Spor yapmak için bir bisiklet yerleştirilen havuza uyumak için bir de şişme yatak konuldu.

Normal hayatta nasıl yaşıyorsa, su altında da öyle vakit geçirmesi öngörülen Karabay için havuza televizyon da yerleştirildi. Kendisi için hazırlanan özel dalgıç kıyafetlerini giyen Karabay’ın vücuduna su temas etmemesi için belli yerlerine bantlar yapıştırıldı. Üç günden sonra suyun altında kas erimesi görülmesi nedeniyle de Karabay’a özel eldivenler giydirildi.

Bütün hazırlıklarını tamamlayan Karabay, vatandaşların alkışları arasında 3 metre yükseklikteki havuzun üzerine çıktı. "Her şey yolunda gidecek" mesajını veren Karabay, Türk bayrağı ile suya daldı.

"ÜZERİMDE 30 KİLOGRAM YÜK VAR"

Heyecanı gözlerinden okunan Cem Karabay, Avrupa ve Türkiye’den kendisine yoğun ilgi bulunduğunu söyledi. Heyecandan çok yorgun olduğunu vurgulayan Karabay, "Üzerimde 30 kilogram yük var. Bu ağırlıkla yürümek bile çok güç. Ancak ben merdivenleri çıkıp, havuza gireceğim." dedi. "Günlük hayatta nasıl yaşıyorsam suyun altında da aynı şekilde yaşayacağım." diyen Karabay, rahatlıkla yiyip içebileceğini ve üzerindeki yükü çıkarıp, uyuyabileceğini söyledi.

Çok heyecanlı olduğunu dile getiren Cem Karabay’ın nişanlısı Samuray Kalkan ise, nişanlısını 10 gün boyunca göremeyeceği için üzgün olduğunu ve 24 saat havuzun başında bekleyeceğini ifade etti.

Cem Karabay’ın hocası emekli SAT&SAS komando hocası Milli Antranör Namık Ekin ise, Karabay’ın rekor denemesi için çok çalıştığını kaydetti. Öğrencisinin insanüstü bir çabayla çalıştığını vurgulayan Ekin, "Herhalde Cem, Keçi burcu. Çünkü böyle bir şeyi gerçekleştirebilmek için keçi gibi inatçı olmak gerekiyor. Şu anda her şey yolunda gidiyor. Cem ağır bir eğitimden geçti." diye konuştu.

Karabay’ın deneme için 5 kilo verdiğini anlatan Ekin, "Kendi rekorumu ve Amerikalı yüzücü David Blane’in rekorunu kıracağı için çok mutluyum." şeklinde konuştu.

Cem Karabay’ın denemesi vatandaşlar tarafından da ilgiyle takip edildi. Milli yüzücüye güvendiklerini söyleyen vatandaşlar, Karabay’ın Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaracağını belirtti.

Bu arada, denemeyi denetleyecek olan Guinness Rekorlar Kitabı Uzmanı İngiliz Jack Brockbank, Karabay’ın yanına gelerek zaman zaman denetleyeceğini; zaman zaman da kameralardan izleyerek, takip edeceğini belirtti.

EN AZ 200 TÜP KULLANACAK

Scuba kuralları çerçevesinde sırtında tüp taşıyacak olan Karabay’ın, ağzında regülatör olacak. Karabay, rekor süresince en az 200 tüp kullanacak.

Cem Karabay’a 10 gün 10 gece boyunca, 32 kişilik ekip 24 saat destek verecek. İki sualtı hekimi ve 2 uzman hekimin de yer aldığı destek ekibinde bir ambulans da hazır bekletilecek. Özellikle Cem Karabay, geceleri uykuya daldığı zaman 2 kişi nefesini kontrol edecek. Akvaryumun suyu devamlı değiştirilecek. Karabay, kas erimesini önlemek için de sürekli egzersiz yapacak. Akvaryum 4 kamera ile 24 saat canlı yayında olacak. Rekor denemesi "www.cemkarabay.com ve www.beylikduzumigrosavm.com"  internet adreslerinden canlı olarak izlenebilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme