Beyazay İZMİR Engelliler ve sporda millilik/gönüllülük esası!

Spor Güncel
Büyüyen, gelişen ve sporda başarılı olan güçlü bir Türkiye istiyoruz’. Bu sözlerin sahibi Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak. Bu sözleri, Bakan olarak ilk kez katıldığı Vodafone 39. İstanbul Marat...
EMOJİLE

Büyüyen, gelişen ve sporda başarılı olan güçlü bir Türkiye istiyoruz’. Bu sözlerin sahibi Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak. Bu sözleri, Bakan olarak ilk kez katıldığı Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda açık yüreklilikle dile getirdi. Yine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın ilk organizasyonunda ‘Çocuklarımızın geleceği için koştuk’ sözleri, sporun özüne inildiğinde önemli mesajlar içerdiği görüşünü destekliyor. Madem değişen ve gelişen bir Türkiye var, sporda da neden kabuk değiştirilmesin. Önceki gün Siyonist ve Emperyalist düşüncenin kıskasına düşürülmeye çalışılan Filistin/Kudüs’e destek için Cuma Namazında Fatih Camii’ndeydik. En zor anında milyonların nasıl tek yürek/tek ses olacağına şahit olduk. Çıkarılacak en önemli dersin, geçmişle yüzleşme ve anı değerlendirmenin, geleceğin de mirası olacağını bizzat yaşayarak görmüş olduk. Evet, büyümek ve gelişmemiz gerekiyor. Bunun da en önemli kaynağının Kur’an ve Sünnet olduğu unutulmamalı. Eğer Müslüman isek, İslam esaslarına göre yaşamalıyız. Aksi takdirde, nasıl güçlü, nasıl başarılı, ‘oyun ve eğlenceden ibaret olan’ şu dünya hayatında, nasıl kurtulanlar, zafere ulaşanlardan olacağız!..

İŞİTME ENGELLİ SPORCULAR ASKER OLDU

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda altın madalya alan sporcuları Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak makamında kabul etti. Onların ziyareti, diğer sporculardan çok daha farklıydı. Seslerini sportif başarılarla duyuran engel tanımayan sporcuların, diğer sporculardan farklı olarak Bakanlık makamına, madalyaları ve askeri kıyafetleriyle çıkışları oldu. Ankara’da gerçekleştirilen törenle bir günlük temsili askerlik yapan işitme engelli milli sporcuların sevinç, heyecan ve gururu, kendileri ve sürece şahitlik yapan herkes için büyük anlam taşıyordu. Madalyası boynunda, vatan sevgisini yüreğinde taşıyan imanlı bu gençlerin geleceğine, milli marşımızın şairinin dediği gibi hangi çılgının ‘zincir’ vurması mümkün!..

ENGELİ AŞMAK İÇİN FIRSAT VERİN

Bu kaçıncı yazı, bu kaçıncı mesaj! Yazılan, çizilenlere dikkatle yaklaşılmazsa, bir kulaktan vurur, diğer kulaktan çıkar. Veya görmemezlikten gelme gibi bir hastalık nüksetmiş olur ki ‘Allah muhafaza’ dua ve tedbiriyle birlikte sorgulamakta yarar var. Biz bu yazıyı hazırlarken, çok değil sadece engelli sporcularla ilgili son bir haftanın özetine baktık. Bedensel engelli sporcular uluslararası organizasyonundan tam dokuz madalyayla dönme başarısı gösterdi. Yazımızın girişinde belirttiğimiz gibi, hentbol, futbol ve voleybol gibi takım sporlarında ülkemizin (normal sporcularda takım halinde olimpiyat şampiyonluğumuz yok) gururu olan sporcuları Gençlik ve Spor Bakanının kabulü vardı. Bugün olmuş, hâlâ Ampute futbolunda Avrupa Şampiyonluğu gibi sıra dışı başarı konuşuluyor. Bunun bir tek nedeni var; ‘Çok şey değil, fırsat verildi, onlar da bu fırsatı iyi değerlendirdi ve sonuca yansıttılar.’ Sahi o fırsat nasıl oluşur?..

‘GÖNÜLLLÜ OLMAK İSTER MİSİN?’

İşte o fırsata örnek olarak, engellilere yönelik çalışmalarıyla bizleri bilgilendiren Lokman Ayva Beyin Başkanlığını yaptığı Beyazay Derneği’nin İzmir Şube Başkanı Salih Arıkan devreye giriyor ve ’Gönüllü olmak ister misiniz?’ başlıklı ve ‘Biz buradayız, sizi de bekleriz’, ‘Biz başardık, sizler de başarırsınız’ anlamını taşıyan mailinin bir kısmını paylaşmak istiyorum. Dileriz bu sese duyarsız kalınmaz; “Bir hayalim ve bir hedefim var. Derneğimizi yedi gün boyunca eğitim kültür faaliyeti yapan bir merkez haline getirmek. Bir düşüm var. Dünya tasarlanıp, politikalar oluşturulurken herkesin düşünüldüğü, kimsenin ötekileştirilmediği bir dünya olsun istiyorum. Umudum, bir düşüm var. Maddi yetersizlik yüzünden okuyamayan arkadaşlarımıza eğitim desteği sunmak. Hedefim var. Engelli çocuklarımızın kaynaştırma eğitimlerini takip ederek aksaklıkların giderilmesi için taşın altına elini koymak. Bir çabam var. Engelsiz ve erişilebilir bir dünya olsun. Bu liste uzayıp gidebilir. Sizler de bu hayallere hedeflere umutlara ortak olmak isterseniz gönüllü olmayı tercih edebilirsiniz…”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme