Bu Şampiyona Tarihe Geçti!

Klüpler
Bugüne kadar 12 dev adam dahil olmak üzere dünyanın önde gelen basketbolcularına ev sahipliği yapan Abdi İpekçi Arena, bu kez Avrupa’nın en başarılı yüzücülerini ağırladı. Abdi İpekçi’ye 5...
EMOJİLE

Bugüne kadar 12 dev adam dahil olmak üzere dünyanın önde gelen basketbolcularına ev sahipliği yapan Abdi İpekçi Arena, bu kez Avrupa’nın en başarılı yüzücülerini ağırladı. Abdi İpekçi’ye 5 günde kurulan portatif havuz, kurulumu en kısa sürede gerçekleşen havuz oldu. 42 ülkeden 562 sporcunun katıldığı şampiyona, katılımın en yüksek olduğu organizasyon olarak da kayıtlara geçti.

Bu şampiyona 2 yıldan bu yana 230’dan fazla dünya rekorunun kırılmasına yardımcı olan poliüretan mayoların kullanıldığı son şampiyonaydı. Ancak bu mayolar son günlerinde de 14 dünya, 26 Avrupa ve 57 şampiyona rekorunun kırılmasına katkı yaptı.

Avrupa şampiyonaları tarihinde finaller ilk kez 10 kulvarlı olarak yüzüldü ve Omega tarafından üretilen rampalı atlama taşları ilk kez İstanbul’da kullanıldı. Ayrıca madalya kazanan sporculara hatıra olarak yarıştıkları havuz suyu özel bir şişe içinde hediye olarak verildi.

İstanbul’daki şampiyona aynı zamanda bazı serilerin de kırılmasına şahitlik etti. Fin yüzücü Hanna Maria Seppala bayanlar 100 metre bireysel karışıkta üst üste beşinci şampiyonluk hayaliyle geldiği İstanbul’da bronz madalyayla yetinmek zorunda kaldı. Sloven yüzücü Peter Mankoc da yine 100 metre bireysel karışıkta üst üste 10. altın madalyasına, yarıfinalde dünya rekoru kırmasına rağmen ulaşamadı. Mankoc bu kez podyumun 3. basamağına çıktı.

13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası‘nın en başarılı ülkesi 10 altın, 3 gümüş, 1 bronz madalya kazanan Hollanda oldu. Rusya 8 altın, 5 gümüş, 8 bronz‘la takım halinde ikinci olurken, Fransa 6 altın, 2 gümüş, 3 bronz madalyayla 3.’lüğü elde etti.

Türkiye içinse şampiyona rekorlar açısından oldukça verimli geçti. Bayanlarda 19, erkeklerde 23.4 yaş ortalamasıyla katılmış olduğumuz 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası‘nda, yaş grupları da dahil olmak üzere 39 Türkiye Rekoru kırıldı. Derya Büyükuncu 200m sırtüstü, Serkan Atasay da 100 metre bireysel karışıkta final yüzdü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi