Avrupa Yüzme Şampiyonası Başlıyor

Klüpler
”Rekorlar Avrupa’nın Kültür Başkenti’nde kırılıyor” sloganıyla düzenlenen 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası yarın İstanbul’da başlıyor. Abdi İpekçi Spor SalonuR...
EMOJİLE

”Rekorlar Avrupa’nın Kültür Başkenti’nde kırılıyor” sloganıyla düzenlenen 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası yarın İstanbul’da başlıyor.

Abdi İpekçi Spor Salonu’nda yapılacak şampiyonaya, 42 ülkeden 340 erkek, 290 da bayan sporcu katılacak.

ABDİ İPEKÇİ’YE İKİ HAVUZ YAPILDI

Şampiyona için Abdi İpekçi Spor Salonu‘na iki portatif havuz yapıldı. İki havuz arasında ses geçirmeyen perde bulunuyor. 10 kulvarlı, 25X26 metre ebatlarındaki yarışma havuzu ile 25X15 metre ebatlarındaki 6 kulvarlı ısınma havuzunun boş toplam ağırlığı 250 ton. İki havuz toplam iki bin 200 ton su alıyor. Havuzlar, şampiyonadan sonra Tozkoparan Spor Kompleksi’nde kullanılacak.

Bu arada Abdi İpekçi Spor Salonu içindeki elektronik ekipmanlar ile skorbordun şampiyona sırasında etkilenmesini önlemek için, salona özel nem havalandırmaları da kuruldu.

Şampiyona için yapılan çalışmaların ardından, 10 bin 500 koltuk kapasitesine sahip olan salonda seyirci kapasitesi 3 bine düştü.

POLİÜRETAN MAYOLAR SON KEZ KULLANILACAK

Sporculara avantaj sağlayan poliüretan boy mayolar son kez 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda kullanılacak.

Bu yüzden, şampiyonada kırılacak rekorların 4-5 yıl kırılamayacağı belirtiliyor. 2010 yılından itibaren bayanlar dize kadar ve kolları açıkta bırakan sırtı açık mayolar giyecek. Erkekler ise yine diz ile bel arasında kalan bölümü kaplayan mayolar giyebilecek.

ENGELLİLERE YÖNELİK DÜZENLEME YAPILDI

Şampiyonayı izlemek isteyen engelli vatandaşlara yönelik düzenleme de yapıldı.

Organizasyonu izlemek isteyen engelli sporseverler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Merkezi’ni (İSÖM) ALO 153‘ten telefonla aramaları halinde, evlerinden özel araçla alınarak salona götürülecek ve yine özel araçlarla evlerine bırakılacaklar.

Bu arada, Yüzme Federasyonu yetkilileri, engelli vatandaşlar için Abdi İpekçi Spor Salonu’nda rampa ve lift sisteminin özel olarak hazırlandığını bildirdi.

MİLLİ TAKIM KADROSU

Türkiye şampiyonada 16 erkek, 12 bayan olmak üzere toplam 28 sporcuyla mücadele edecek.

Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, Derya Büyükuncu ve Serkan Atasay‘dan madalya beklediğini söyledi.

Yüzme Milli Takımı kadrosunda yer alan 28 sporcu şöyle:

Bayanlar: Burcu Dolunay (Galatasaray), Cansu Buket Tokat (Kocaeli ıldızlar), Ceren Dilek, Dilara Buse Günaydın, Gizem Bozkurt, Gizem Çam, Melisa Akarsu, Nazlı Ege Çalışal (Fenerbahçe), Gizem Yalı (Bursa Kolejliler), Yasemin Rosenberger ve İris Rosenberger (Bireysel), Yeşim Giresunlu (ENKA Spor)

Erkekler: Uğur Orel Oral, Volkan Atakan, Yiğit Tokman, Serkan Atasay, Kaan Tayla, Muzaffer Demirtaş (Fenerbahçe), Halim Lafçı (FMV İstanbul Işıkspor), Alp Yokay, Can Anacak, Derya Büyükuncu, Doğa Çelik, Güven Duvan, Ömer Aslanoğlu (Galatasaray), Nurettin Erhan (Kocaeli Yıldızlar), Tayfun Konuralp (Ankara Büyük Kolej), Timur Dellaloğlu (Kastamonu Yüzme İhtisas)

Şampiyona, 13 Aralık Pazar günü sona erecek. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi