Uzmanlar Terim ve Kocaman’ı analiz etti

Futbol
Liderlik koçu Hülya Çağlar: Fatih Terim’in takım elbisesi güç göstergesi Kocaman’ın eşofmanı lider varlığını hissettirmiyor. Psikolog Suna Akgün, "Kocaman, ‘sizden biriyim’...
EMOJİLE

Liderlik koçu Hülya Çağlar: Fatih Terim’in takım elbisesi güç göstergesi Kocaman’ın eşofmanı lider varlığını hissettirmiyor. Psikolog Suna Akgün, "Kocaman, ‘sizden biriyim’ mesajı veriyor ama bir sıradanlık oluşuyor"

Geçtiğimiz sezon Kadıköy’de şampiyonluk kupasını kaldıran, Ağustos ayında da Süper Kupa zaferi yaşayan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Arena’daki derbiden de yüzünün akıyla çıktı. Fenerbahçe cephesinde ise uzun yıllar sonra Sarı-Kırmızılılar’a kaptırılan psikolojik üstünlük nedeniyle Aykut Kocaman’a yoğun eleştiriler geliyor.

ÇARPICI SONUÇLAR
Takvim, iki teknik adamın psikolojik analizini uzmanlara yaptırdı. Ortaya çok çarpıcı sonuçlar çıktı. Uzmanlara göre Fatih Terim tam bir iletişim dehası. Aykut Kocaman ise iletişim özürlü!.. İşte uzmanların Terim ve Kocaman ile ilgili değerlendirmeleri:

Psikolog Alanur ÖZALP: Fatih hocanın ses tonu ve yaklaşımı takımı harekete geçirici oluyor. Uzaktan sesini duyuramasa da yüzünü ve beden hareketlerini görüyor futbolcular. Vücut dili ile bir mesaj gönderiyor. Bu durumda Aykut hocanın bunu yapmaması iletişimi kesiyor futbolcularla.

Psikolog Suna AKGÜN: Alex’in gitmesi bence bir yıkım oldu. Aykut Kocaman sizden biriyim mesajı vermek istiyor ancak bu tutumda sıradanlık da var. Tutumunu değiştirmeli, yüzündeki ifadeler ya da hareketleri çok önemli, takım enerji almalı. Motivasyon çöküşü var.

Liderlik Ve Yönetici Koçu Hülya ÇAĞLAR: Lider olmak istiyorsanız takımınızın gözünde giyiminizi bir üste koymak gerekir. Güven ve güç göstergesidir takım elbise giyinmesi. Teknik direktör lider varlığını hissettirmeli, beden dili ve kılık kıyafetiyle. Çünkü oyuncu, güvenecek, inanacak, başarımızı onaylayacak, kendisinden daha güçlü bir lider görmek ister karşında.

Psikolog Yasin GENÇ: Takım elbisenin mutlaka etkisi oluyor teknik direktörün takımın üzerinde kurduğu hakimiyete. Kocaman’ın giyimini özensiz, yetersiz görebilir futbolcusu ve bu görüşü oyununa da yansır. Çünkü kimi futbolcu hocasına bağlı olabilir.

Psikiyatrist Prof. Dr. Arif VERiMLi: Teknik direktör bir takımın babası gibidir. Freud’daki baba figürü sahada, antrenmanda, maçta ya da bireysel iliksilerde kendini gösterir. Baba figürü emir ve yasaklarla otoritesini kurmaya çalışabilir.

Uzman Psikolog Müberra Şahin: Teknik direktörün eşofmanlı olması yanınızdayım mesajıdır. Kişilerin nelerden motive olduğunu bilmek lazım. Herkesin kişiliğini çözmeli ve grup oluşturmalı.

BİZİMLE KAL AYKUT KOCAMAN!
G.Saraylı taraftarlar, sosyal medyada Aykut Kocaman için kampanya başlattı!.. Yorumlarda "Seni çok seviyoruz. Lütfen Bizimle kal Aykut Kocaman" denildi.

Takvim