Şikecilere Avrupa Kupası Yasağı

Futbol
26 Ocak’taki kongrede önerge haline getirilip oylanacak kararlar arasında küme düşme yerine en az 12 puan silme var. Ancak UEFA, suçlu bulunan kulüplerin seneye Avrupa Kupalarına katılmamasını ş...
EMOJİLE

26 Ocak’taki kongrede önerge haline getirilip oylanacak kararlar arasında küme düşme yerine en az 12 puan silme var. Ancak UEFA, suçlu bulunan kulüplerin seneye Avrupa Kupalarına katılmamasını şart koşuyor.VE “Şike soruşturması”nda sona gelindi. Türkiye Futbol Federasyonu UEFA ile yaptığı temaslar sonucu Kulüpler Birliği ile bir toplantı yaptı.

Bu toplantıda 26 Ocak tarihinde Ankara’da yapılacak Genel Kurul’da şike konusunda alınacak kararları açıkladı.

İşte kongrede önerge haline getirilip onaylanacak o kararlar:

1- Küme düşme yok puan silme var

ŞİKE yapan, şikeye teşebbüs eden, teşvik primi veren ya da teşvik primi vermeye teşebbüs eden kulüplere minimum 12 puan silme cezası verilecek. Eğer bu eylemlerden biri 2 maç ya da üstü yapılmışsa puan silme cezasının önü açık olacak.

2- Suçlu bulunan takıma para cezası

PUAN silme cezasının yanısıra şike ya da teşvik priminden dolayı suçlu bulunan takımlara para cezası da verilecek. Bu para cezasının alt sınırı 2 milyon TL üst sınırı ise 10 milyon TL olacak. Bu paralar suçlu bulunan kulüplerden tahsil edilecek.

3- Ödülleri de iade edecekler

ŞİKE soruşturması kapsamında, kupa kazanan takımlar kupalarını ve ünvanlarını iade edecekler. Bu takımlar ayrıca kazandıkları kupanın getirisi olan para ödüllerini de iade edecekler. Bu rakam da 10 ile 50 milyon TL arasında değişiyor.

4- Avrupa Kupası’na katılamayacaklar

ŞİKE ya da teşvik priminden suçlu bulunan takımlar gelecek sezon Avrupa Kupaları’na katılamayacaklar. Bu madde de genel kurulda oylanıp kabul edilecek. Ve federasyon bu takımları Avrupa Kupaları’na göndermeyecek.

5- 15 Nisan’a kadar süre verdiler

UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu’na bu kararların 15 Nisan’a kadar alınmasını şart koşuyor. Play-off öncesi puan silme cezasının uygulanmasını talep ediyor. Genel kuruldan bu önerilere HAYIR kararı çakırsa 58. maddenin uygulanmasını istiyor.

Fenerbahçe açık oylama diyor

FENERBAHÇE Kulübü, 58. maddeyle ilgili TFF Genel Kurulu’nda yapılacak oylamanın açık olarak yapılmasını isteyecek. Eğer açık oylama olmayacaksa da Genel Kurul’a katılmayacak. Sarı lacivertliler bu konudaki görüşlerini bugün yapılacak Divan Kurulu’nda açıklayacak.

Şike soruşturmasında adı geçen 8 kulüp

FENERBAHÇE
BEŞİKTAŞ
TRABZONSPOR
SİVASSPOR
ESKİŞEHİRSPOR
İSTANBUL BŞB
MERSİN İY
GİRESUNSPOR

Beşiktaş ve Trabzonspor’a 3 yıl tehlikesi

5 SORU 5 CEVAP

– 1-SORU: Suçlu takımlar ne kadar süre ile Avrupa kupalarına katılamayacaklar?
– CEVAP: Sadece 1 yıl katılamayacaklar.

-2- SORU: F.Bahçe geçen yıl katılmamıştı. Cezası doldu mu?
– CEVAP: Hayır, suçlu bulunursa önümüzdeki yıl da katılamayacak.

– 3-SORU: Ya Beşiktaş ve Trabzon’un durumu? Onlar bu yıl Avrupa kupalarına katılmıştı.
– CEVAP: Eğer suçlu bulunurlarsa 3-5 yıl arası ceza alacaklar.

– 4-SORU: Niye? Mesela Trabzon’u UEFA aldı Şampiyonlar Ligi’ne?
– CEVAP: Takımlar daha önceden şike suçlarına karışmadıklarına dair garanti veriyorlar UEFA’ya. Bu bakımdan bu takımlar suçlu bulunulursa daha çok ceza alacaklar.

-5- SORU: Takımlar kendileri mi “Biz katılmıyoruz” diye kağıt imzalayacaklar.
– CEVAP: Hayır, genel kurul böyle bir karar alacak.

Hürriyet