Futbol

Kaybeden takımı tutmak şişmanlatıyor

INSEAD Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, tuttukları takımın yenilgisinden sonra taraftarların “hüsranlarını” kalorili ve doymuş yağ oranı yüksek besinlerle bastırdığını gösterdi. Bilim adamları, özellikle eşit düzeydeki bir takım karşısısında alınan..

Kaybeden takımı tutmak şişmanlatıyor

INSEAD Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, tuttukları takımın yenilgisinden sonra taraftarların “hüsranlarını” kalorili ve doymuş yağ oranı yüksek besinlerle bastırdığını gösterdi.

Bilim adamları, özellikle eşit düzeydeki bir takım karşısısında alınan beklenmedik yenilginin taraftarlarların kötü ve fazla beslenmesine yol açtığını, kazanan takımın taraftarlarının ise daha az ve iyi beslendiğini belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan Yann Cornil, daha önceki araştırmaların karşılaşma sonuçlarının trafik kazalarına, kalp krizine ve hatta aile içi şiddete neden olduğunu gösterdiğini, ilk kez maç sonuçlarının beslenme şeklini etkilediğinin incelendiğini vurguladı.

Amerikan Futbol Ligi’nde 2 sezonda oynanan futbol maçlarının sonuçlarının beslenme biçimi üzerindeki etkilerini araştıran bilim adamları, önemli bir maçın ertesi günü, kaybeden takımı destekleyenlerin normalden daha fazla (+ kalori) ve daha yağlı  (+ % 16) besinleri tercih ettiği görüldü.

Kazanan takımın taraftarlarının ise daha az (-%5 kalori) ve daha az yağlı (-%9) beslendiği ortaya çıktı. 

Takımın kaybetmesinin kişisel başarısızlık gibi algılandığını vurgulayan araştırmacılar, yağlı yiyeceklerin bu “krizi” bastırmanın bir yolu olduğuna, kazanmanın ise egoyu güçlendirdiğine ve bu tür besinleri yeme arzusuna direnmeye yardım ettiğine dikkati çekti.

Araştırma, “Psychological Science” dergisinde yayımlandı.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL