Gitmek mi Zor Kalmak mı?

Hazırlayan: Bengü Dağlı

Ülkemizde futbola ne kadar profesyonel yaklaşılıyor bu gerçekten tartışılır. Söz konusu futbol olunca Türk halkı olarak profesyonel düşünemiyoruz. Eğer bir futbolcu, bir takımda spor hayatına başladıysa sanki o kulübün malıymış gibi orada jubilesini yapmasını bekliyoruz. Allah muhafaza (!); futbolcu geleceğini düşünüp rakip bir takıma gidince vay o futbolcunun haline!.. Adamlara demediğimizi bırakmıyoruz. Buna en güzel örnek, eskilerin Galatasaraylısı yenilerin Fenerbahçelisi Emre Belezoğlu. 2007-2008 futbol sezonunda Fenerbahçe’ye gelen genç oyuncu, o dönemde haklı haksız bir çok eleştiriye maruz kalmıştı. Bence o dönemde Emre’nin yaptığı en büyük yanlış Fenerbahçe formasını giyip “Ben zaten eskiden beri Fenerbahçeliydim” demesi… Takım değiştiren futbolcuların, ama doğru ama yanlış başvurdukları bir savunma mekanizması bu… Ne bileyim, bana çok saçma geliyor. Abi çıkıp desene “paramı alırım işime bakarım”, “geleceğim için bu takımın iyi olduğunu düşündüm ve bu yüzden Fenerliyim ya da Galatasaraylıyım.” Ama yok, illa bir kılıf uydurulacak ya…

2009-2010 sezonunda da Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında krize neden olan Mehmet Topuz olayı da buna bir başka örnek… İki takımı karşı karşıya getiren bu olayda kazanan tabiî ki Mehmet Topuz ve Kayserispor oldu. O dönemde iki takımın sürtüşmesinde hem futbolcu, hem de bonservisi elinde olan Kayserispor kazandı. Ama Fenerbahçe ve Beşiktaş sergiledikleri tutumla sınıfta kaldı. Olay daha yeni olduğu için futbolla ilgilenen herkes olayı hatırlıyordur. Mehmet Topuz’u almak isteyen iki kulüp.. Oyuncunun rızasını almadan onu transfer etmek isteyen Fenerbahçe… Kulübünün rızasını almadan onu transfer etmek isteyen Beşiktaş… Para için her iki takıma göz kırpan, iki takımada umut veren Mehmet Topuz ve yine oyuncusuna sormadan onu satan takım Kayserispor… Nereden bakarsanız bakın bir yanlışlar zinciri ama inanıyorum ki, birçok takım ve futbolcu bu olaydan ders çıkarmıştır. Çünkü oyunun sonunda bence herkes centilmenlik dışı hareketlerle sınıfta kaldı.

Benim bugün bu dosyada asıl değinmek istediğim konu, futbol yaşamlarında bir takım ile özdeşleşen fakat daha sonra takım değiştirerek büyük ses getiren futbolcular….

Dört büyük takımla özdeşleşen oyuncular, ezeli rakiplerden birine transfer olduğunda aynı zamanda zor günler geçiriyor. Zamanla hangi kulübe mal edilecekleri sorusu kafaları karıştırıyor.

DÖRT BÜYÜKLERDE FORMA GİYEN FUTBOLCULARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!..

TANJU ÇOLAKTanju Çolak
`G.SARAY`DAN GİTMEMEK İÇİN ÇIRPINDIM`

Galatasaray Şampiyon Kulüpler Kupası‘nda tarihi bir başarı elde ederken en önemli pay Tanju’nundu şüphesiz. Hakkında bir sürü efsane anlatılan Fenerbahçe’ye transfer oluş hikâyesi de, o dönemde büyük gürültü çıkarmıştı. 1991-1992 sezonunda olaylı bir şekilde Fenerbahçe’ye transfer oldu. Fakat Fenerbahçe forması ile beklenilen başarıyı gösteremedi.

Avrupa gol kralı unvanlı eski milli futbolcu Tanju Çolak, Galatasaray`dan Fenerbahçe`ye transfer olmasının perde arkasını yıllar sonra şöyle anlattı: “Ben aslında Galatasaraylıyım. Şu anda da Galatasaray`ın kongre üyesiyim. Ancak Fenerbahçe`ye mecburen gitmek zorunda kaldım. Fenerbahçe`ye gidişim çok kötü ve çirkin oldu. O günlerde kulüp Başkanı Alp Yalman, beni takım kaptanı yaparak, 3 milyar transfer ücreti vereceğini söyledi. 3 gün sonra Bülent Korkmaz ile aynı parayı vermek isteyince Galatasaray`dan ayrılmak zorunda kaldım”

Galatasaray ile anlaşamadığının ortaya çıkmasıyla birlikte Fenerbahçe`nin devreye girdiğini söyleyen Çolak, Fenerbahçe Başkanı Metin Aşık`ın kendisini aradığını ve 4.5 milyar lira karşılığında transfer teklifinde bulunduğunu, ancak kendisinin Fenerbahçe`ye gitmek istemediğini; Hıncal Uluç, Mehmet Ağar, Ergün Gürsoy gibi isimleri arayarak yardım istediğini anlattı. O dönem Galatasaray Teknik Direktörü olan Mustafa Denizli`yi arayarak durumu anlattığını vurgulayan Çolak, son saniyeye kadar Galatasaray`da kalmak için çırpındığını söyledi.

RIDVAN DİLMENRıdvan Dilmen
BİR MEHMET TOPUZ OLAYI DAHA…

Fenerbahçe’nin efsane ismi Rıdvan Dilmen tıpkı Mehmet Topuz’un Beşiktaş’a söz vermesi gibi önce Galatasaray’a söz verdi. Ardından Fenerbahçe ile anlaştı.

1987 – 1988 sezonu sonunda Fenerbahçe’ye sansasyonel bir şekilde transfer olan futbolcu, kendi deyimiyle ‘hayallerini gerçekleştirdi’.

Fenerbahçe’ye sansasyonlu bir şekilde transfer olan futbolcu, önce Galatasaray yöneticisi Ergun Gürsoy’a söz vermesine rağmen, Fenerbahçe’de oynamaya başladı.

SERGEN YALÇIN
100. YILDA BEŞİKTAŞLILARIN GÖNLÜNÜ ALDISergen Yalçın

Türk futbolunda belki de hakkında en çok konuşulan isimlerinden biri Sergen Yalçın. Müthiş yeteneğinden çok özel hayatıyla gündeme gelmese daha iyi olurdu ama bu onun akıllarda kalan estetik hareketlerini ve gollerini unutmamıza engel değil. Sergen de Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve hatta Trabzonspor formalarını giyerek tarihe geçmiştir.

Sergen Yalçın dört büyük takımı dolaşıp yine Beşiktaş`a döndü. Siyah-Beyazlı takımı 100. yılında şampiyon yapan Sergen, taraftarın da gönlünü aldı.

DÖRT BÜYÜKLERDE FORMA GİYEN FUTBOLCULARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!..