Fenerbahçe’nin simgesi boğa mı oluyor?

Futbol
Fenerium’un derbi sonrası piyasaya sürdüğü boğa motifli tişörtler, yeni bir polemiği de beraberinde getirdi. Sarı-lacivertlilerin bu tişörtleri satışa çıkarması, “ Fenerbahçe simgesi olan sarı k...
EMOJİLE

Fenerium’un derbi sonrası piyasaya sürdüğü boğa motifli tişörtler, yeni bir polemiği de beraberinde getirdi. Sarı-lacivertlilerin bu tişörtleri satışa çıkarması, “ Fenerbahçe simgesi olan sarı kanarya yerine boğayı mı kullanacak” sorusunu doğurdu.

Hürriyet Gazetesi’nden Ahmet Ercanlar’ın haberine göre; Galatasaray ’ın simgesinin ‘Aslan’, Beşiktaş ’ınkinin de ‘Kartal’ olması nedeniyle sarı lacivertlilerin de daha sert ve güçlü bir karakter olan boğayı yeni simge yapma olasılığı tartışılıyor. 

CİHAT ARMAN’DAN GELİYOR 

Fenerbahçe’nin kanarya sembolü, efsanevi futbolcularından Cihat Arman’a dayanıyor. Dönemin büyük kalecisi, 1940’lı yıllarda maçlara sarı kazağıyla çıkardı. Fenerbahçe’nin kanarya simgesi ‘uçan kaleci’ lakaplı Cihat Arman’a ‘sarı kanarya’ denilmesiyle ortaya çıktı. 

Sarı-lacivertlilerin bu tarihi simgeyi boğaya çevirmesi kısa zamanda çok mümkün gözükmese de ilerleyen dönemde bunun gündeme gelme ihtimalinden de söz ediliyor. Ancak şu anki hakim görüş, efsane Cihat Arman’ın anısıyla Fenerbahçe’de Sarı Kanarya’nın simge olarak devam etmesi yönünde.

“SİMGE DEĞİŞTİRMİYORUZ, BU PAZARLAMA TEKNİĞİ” 

Abdullah Kiğılı (Fenerbahçe yöneticisi): Bizim simge değiştirmek gibi bir niyetimiz yok. Sadece mağazalarımızda pazarlama tekniği uyguluyoruz. Bu diğer kulüplere de örnek olsun diye düşünüyoruz. Bir başka maç sonrası başka bir simgeyi ortaya çıkartabiliriz. Bu yaptığımız mağazacılık sektöründe kullanılan bir tekniktir.” 

KANARYA MAÇO DEĞİL, BOĞA SİMGESİ AKILLICA” 

Okan Tanşu (Bilgi Üniversitesi): ‘Kadıköy Boğası’ olayı Serhat Akın’dan çıktı. Bir de Altıyolda boğa heykeli var. Kanarya bir futbol takımı için yeterince maço değil. O yüzden boğayı kullanmak akıllıca. Beşiktaş’ta Kartal, Galatasaray’da Aslan var. Bu Fenerbahçe’nin işini zorlaştırıyor. Adım olarak doğru, seçim olarak yanlış olu. Fazla seçenek de yok. Kulübün yerinde olsam boğa yerine deniz fenerine yüklenirim. Kulüp bir hayvan yerine Fenerbahçe Fener’ini kullanmalı.