Futbol

Fenerbahçe, 5.yıldız için TFF’ye başvuracak

Süper Lig’deki 20. şampiyonluğunu kazanarak 4. yıldızı takmaya hak kazanan Galatasaray’ın piyasaya sürmeye hazırlandığı 4 yıldızlı formalara Fenerbahçe’den sürpriz bir cevap geldi. Son dakika’da yer alan habere göre, sarı lacivertli..

Fenerbahçe, 5.yıldız için TFF’ye başvuracak

Süper Lig’deki 20. şampiyonluğunu kazanarak 4. yıldızı takmaya hak kazanan Galatasaray’ın piyasaya sürmeye hazırlandığı 4 yıldızlı formalara Fenerbahçe’den sürpriz bir cevap geldi.

Son dakika’da yer alan habere göre, sarı lacivertli kulüp, üzerinde 5 yıldız bulunan tişörtleri Fenerium mağazalarından satışa çıkardı. Bunun sebebi ise, sarı lacivertlilerin Futbol Federasyonu’nun kuruluş tarihi olan 1959’dan önceki şampiyonlukları da sayması. Eğer bu şampiyonluklar kabul edilirse, Fenerbahçe 28 şampiyonlukla 5 yıldıza hak kazanacak.

İŞTE FENERBAHÇE’NİN 5 YILDIZLI TİŞÖRTÜ

YILLAR ÖNCESİNE DAYANAN TARTIŞMA

5 yıldızlı tişörtlerin perde arkasında Fenerbahçe Kulübü’nün yıllar öncesine dayanan bir iddiası yatıyor. Bilindiği üzere Türkiye Futbol Federasyonu, lig şampiyonluğu sayılarını belirlerken 1959 yılında kurulan Birinci Lig’i baz alıyor. Bu durumda Galatasaray’ın 20, Fenerbahçe’nin 19, Beşiktaş’ın 13, Trabzonspor’un 6 ve Bursaspor’un 1 şampiyonluğu bulunuyor.

BEŞİKTAŞ’IN 2 ŞAMPİYONLUĞU 1959 ÖNCESİNE AİT

Beşiktaş’ın şampiyonluklarından ikisi, 1959 yılından önceki yıllara ait. Bu şampiyonluklar, siyah beyazlılara ülkemizi Avrupa kupalarında temsil ettiği gerekçesiyle verildi. Fenerbahçeliler de işte bu noktadan hareketle daha önceki yıllarda yapılan lig organizasyonlarının da sayılması gerektiğini savunuyor.

FUTBOL FEDERASYONU 1923’TE KURULDU

Futbol Federasyonu’nun 1923’te kurulduğuna dikkat çeken bazı futbolseverler, Birinci Lig’in kurulduğu 1959’dan önceki şampiyonlukların da şampiyonluk sayılarına eklenmesi gerektiğini belirtiyor. Sarı lacivertli kulübün bu konuda Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurmaya hazırlandığı ifade ediliyor.

TÜRKİYE’NİN İLK ŞAMPİYONU HARBİYE

Bu görüşe karşı çıkanların iddiası ise, 1959 yılından önceki organizasyonların yerel nitelikte olduğu şeklinde. Bu fikri çürütmek isteyenler de Futbol Federasyonu’nu delil olarak gösteriyor ve ilk Türkiye Futbol Birinciliği’nin 1924 yılında düzenlendiği ve Harbiye takımının şampiyon olduğu bilgisini veriyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL