Dünya Kupasının Çarpıcı Tarihi

Derleyen: Bengü Dağlı

Dünya Kupası 2010 açılış maçı 11 Haziran saat 17:00’da Güney Afrika-Meksika arasında oynanacak maç ile başlayacak. Afrika kıtasına heyecan ve coşku getiren Dünya Kupası organizasyonunu sizler için araştırdık.

İşte Dünya kupasının 70 yıllık unutulmaz tarihi:

Dört bir yılda düzenlenen FIFA Dünya Kupası, futbolda en önemli uluslararası turnuva olma özelliğini taşıyor.

İlki 1930 yılında Uruguay’da 13 ülkenin katılımıyla gerçekleşen organizasyon 1942 ve 1946 yıllarında savaş nedeniyle yapılamadı, 1950’den itibaren ise düzenli olarak günümüze kadar geldi.

Uruguay’ın evsahipliği yaptığı ve Arjantin’i yenerek şampiyon olduğu ilk Dünya Kupası’na Avrupa’dan sadece dört ülke katıldı. Bunun nedeni Güney Amerika yolculuğunun çok masraflı, uzun ve yorucu olmasıydı.

Uruguay 1950’de ikinci kez şampiyon oldu, o tarihten sonra bir daha finale bile kalamadı. İlk kupada finale yükselen Arjantin ise ikinci finali için tam 48 yıl bekledi.

Geride kalan 18 kupada yedi şampiyon çıktı. Brezilya, sonuncusu 2002’de olmak üzere beş kez bu organizasyonda mutlu sona ulaştı, 2006’yı alan İtalya dört şampiyonlukla Güney Amerika ülkesini takip ediyor.

Üç şampiyonluğu bulunan Almanya, Batı Almanya dönemi de dikkate alındığında Almanya en çok final oynayanlar listesinde yedi finalle Brezilya ile eşit.

Dünyanın zirvesine çıkmayı başaran Brezilya dışındaki altı takım da kendi ülkelerinde şampiyonluk sevinci yaşadı. Sambacılar evsahipliği yaptıkları 1950 kupasında, Maracana Stadı’nda 174 bin kişinin izlediği finalde Uruguay’a 2-1 kaybetti.

Televizyondan yayınlanan ilk Dünya Kupası Almanya’nın ilk şampiyonluğuna ulaştığı 1954 finalleri oldu.

Jules Rimet Kupası