Satrançta şampiyon adayları yarışıyor

Diğer Dallar
Hintli Dünya Şampiyonu Viswanathan Anand ile unvan maçına çıkacak satranççıyı belirlemek için yapılan turnuvanın 5. turunda, oyuncular galibiyet için istekli bir mücadele ortaya koydu. Ancak yorgun ol...
EMOJİLE

Hintli Dünya Şampiyonu Viswanathan Anand ile unvan maçına çıkacak satranççıyı belirlemek için yapılan turnuvanın 5. turunda, oyuncular galibiyet için istekli bir mücadele ortaya koydu. Ancak yorgun oldukları gözlenen oyuncuların karşılıklı yaptıkları küçük hatalar nedeniyle tüm oyunlar berabere bitti.

Turnuvada 4. turun sonunda liderliğe yükselen Ermeni Levon Aronian, siyahlarla oynadığı oyunda Rus Vladimir Kramnik karşısında oldukça zorlanmasına karşın iyi bir mücadele ortaya koyarak oyunu berabere yapmayı başardı.

Kramnik’in Reti başlangıcıyla oynadığı oyunda Aronian 6. hamlede fil çiftini rakibe verdi. 21. hamlede avantaj elde eden Kramnik, Aronian’ın kararlı savunması ve karşılıklı yapılan küçük hatalar nedeniyle iki piyon fazla olmasına karşın, ters renkli filler finalinde beraberlikle yetinmek zorunda kaldı.

Turnuvanın 4. turunun ardında liderliğe yükselen diğer satranççı Magnus Carlsen ise siyahlarla oynadığı karşılaşmada, turnuvaya kötü bir başlangıç yapan Rus Vasily İvançuk karşısında biraz zorlanmasına karşın oyunu berabere bitirmeyi başardı.

Carlsen, İvançuk’un Vezir Gambiti açılışına Grünfeld savunmasıyla karşılık verdi. İvançuk, Grünfeld savunmasında Ff4’lü pozisyonel varyanta girdi. Carlsen’in 8. hamlede çok az rastlanan 8…Kd8 hamlesinin ardından doğru devam yollarını bulan İvançuk, açılışta hafif bir üstünlük elde etmesine ve oyun sonuna bir piyon fazla girmesine karşın Carlsen’in dikkatli oyunu nedeniyle beraberlikten fazlasını alamadı.

Turnuvada 3. durumdaki Rus Peter Svidler, İsrailli Boris Gelfand’da karşı, Grünfeld’in az rastlanan 5.Fd2’li varyantının ardından, Gelfand’ın 10…c6 hamlesinden sonra açılışta üstün duruma geçti. Svidler’in 23. hamlede yaptığı hatalı hamle sonucu Gelfand hafif üstün bir durum elde etti. Ancak daha sonra karşılıklı yapılan hatalar nedeniyle oyun berabere bitti.

Turnuvadaki diğer karşılaşmada da Rus Aleksandr Grisçuk beyazlarla oynadığı oyunda Azerbaycanlı Teymur Recepov ile berabere kaldı.

Vezir Gambiti’nde, Ff4’lü varyantı seçen Grisçuk, 7. hamlede yaptığı zayıf hamle sonucu ilk hamle avantajını büyük ölçüde yitirdi.

Bu hamleden sonra fil çiftini elde eden ve pasif durumdaki beyaz filini rakibin filiyle değişerek a dikeyini ele geçiren Recepov’un oyunu kazanma gayretleri Grisçuk’un dikkatli savunması nedeniyle sonuçsuz kaldı. Oyunda galibiyeti zorlayan Recepov’un 34. hamlede iki piyon karşılığında filini feda ettiği görüldü.

Karşılaşmalara, http://www.chessgames.com/perl/chess.pl-tid=80233&crosstable=1 adresinden ulaşılabilecek.

Turnuvada beşinci turun sonunda puan durumu şöyle:

1-2 Carlsen, Aronian (3,5 puan), 3 Svidler (3 puan), 4-5 Kramnik, Recepov (2,5 puan), 6 Grisçuk (2 puan), 7-8 Gelfand, İvançuk (1,5 puan).

Toplam 14 tur sürecek turnuvada eş puanlı birincilerin çıkması durumunda 2 Nisan’da yapılacak eşitlik bozma maçı yapılacak.

Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar’ın maddi desteğiyle yapılan turnuvada toplam para ödülü, 510 bin avro (yaklaşık 1 milyon 197 bin TL).

AA