Genç Atletin Zirve Koşusu

Diğer Dallar
Estonya’nın başkenti Tallin’de geçen ay yapılan Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası’nda 5 bin metrede altın, 3 bin metrede ise gümüş madalya kazanan Esma Aydemir (19), antrenörü tara...
EMOJİLE

Estonya’nın başkenti Tallin’de geçen ay yapılan Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası’nda 5 bin metrede altın, 3 bin metrede ise gümüş madalya kazanan Esma Aydemir (19), antrenörü tarafından yaşadığı Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde keşfedildi. Esma, daha sonra Antalya’ya getirilerek yetiştirildi ve şampiyon oldu.

Esma Aydemir, ”3 bin metre yarışını 9.19’luk dereceyle ikinci bitirdim. Bir gün sonra yapılan 5 bin metre yarışmasını ise 16.12’lik derece yaparak birinci sırada tamamladım. Yeni hedefim Aralık ayında Slovenya’da yapılacak Avrupa Kros Şampiyonası’nda birinci olmak” dedi.

Kırıkkale’nin Karakeçili İlçesinde 2005 yılında spora başladığını anlatan Aydemir, mahallede oynadıkları bütün oyunlarda arkadaşlarını koşarak yakaladığını, ilçede düzenlenen yarışmaya ise ismini arkadaşlarının yazdırdığını ve arkadaşlarının zoruyla katıldığı yarışmada birinci olduğunu, ardından da il ikinciliğini kazandığını belirtti.

ŞAMPİYONLUK NASIL GELDİ

Esma Aydemir, Estonya’nın başkenti Tallin’de düzenlenen Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası’nda ilk olarak 3 bin metre yarışına katıldığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

”Yarışmalarda 800 metre ile 5 bin metre arasında koşuyorum. Avrupa Şampiyonası’nda 3 bin metre yarışını çok az farkla kaybettim. 3 bin metrede ikinci olduğumda başka ülkenin mili marşını dinlemek çok zoruma gitti. Bir gün sonraki 5 bin metre yarışına daha fazla bilendim ve birinci olarak mili marşımızı herkese dinlettim. Başkasının milli marşını dinlerken az kalsın ağlayacaktım. Kendimi zor tuttum ama bir gün sonraki yarışta herkese mili marşımızı dinletirken inanılmaz bir mutluluk duydum. Artık bundan sonra hep milli marşımızı dinletmek istiyorum. Gelecek yıl İstanbul’da Dünya Salon Atletizm Şampiyonası var. Ardından da Londra’da olimpiyatlar olacak. Bu iki organizasyona da katılmak ve başarılı olmak tek arzum. Hedefim gelecek yıl yapılacak Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda ve olimpiyatlarda en iyi dereceyi elde etmek.”

Dünya şampiyonasında çok güçlü sporcuların bulunduğunu dile getiren Aydemir, dünya şampiyonu olmanın zor olduğunu ama Süreyya Ayhan gibi başarılı olacağına inandığını, bir gün mutlaka dünya şampiyonluğunu elde edeceğini ifade etti. 1.60 metre boyunda ve 50 kilo ağırlığında olduğunu hatırlatan Esma Aydemir, kısa boylu oluşunun uzun mesafe koşuları için avantaj olduğunu, uzun boyluların ise kısa mesafelerde daha başarılı olabildiğini vurguladı.

ÖĞRETMENİ TARAFINDAN KEŞFEDİLDİ

Antalya’da İnönü İlköğretim Okulu’nda beden eğitim öğretmenliği yapan Mehmet Kiper, Kırıkkale’de öğretmenlik yaptığı sırada, bu ilde düzenlenen atletizm şampiyonasında gördüğü Esma Aydemir’in performansından çok etkilenerek onunla ilgilenmeye başladığını, daha sonra da Esma Aydemir’i ailesini razı ederek Antalya’ya getirdiğin kaydetti.

Kiper, çok yetenekli olan Esma’yı son 6 yıldır Antalya’da eğittiğini, ilk dönemlerde Antalya’daki barınma, yeme içme gibi sorunlarına kendisinin katkı yaptığını anlatarak, şunları söyledi:

”Esma çalışmasının karşılığını gördü. Süreyya Ayhan’ın hayranı. Hep onun gibi olmak için çalıştı. Basamakları teker teker çıkıyor. Yılın 6 ayı Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen kamplara katılıyor. Şu anda Pamukkale Üniversitesi Beden eğitim ve Spor Teknolojisi Öğretmenlik Bölümü 2. sınıfında okuyor. Okul açıkken hafta sonları Antalya’da, hafta içinde ise Denizli’de çalışıyoruz. Yarışmalara Kütahya Tarım Kredi Kooperatifi Kulübü adına yarıştı. Çünkü Esma’ya Antalya’da hiç bir kulüp sahip çıkmadı.”

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme