Bu Yarışların F1’den Farkı Yok!

Çekmeköy’e kurulan 1,5 dönüm genişliğindeki Snappy Raceway isimli özel yarış parkuru, pilot kulesi, pit alanı ve hızölçerleri sayesinde hem keyifli hem de çekişmeli bir mücadele imkânı veriyor."Yarış için son 1 dakika" anonsundan sonra pilotlar hazırlıklarını tamamlayarak kuledeki yerlerini alıyorlar.

10 dakika sürecek olan yarışın nasıl da büyük bir çekişmeye sahne olacağı yüzlerdeki ifadelerden belli. Saniyeler ilerledikçe izleyicilerin de heyecanı artıyor. Pit alanında bekleyen yardımcı pilotlar ise ellerinde bir şişe benzin ve yedek lastiklerle hazır ve nazır bekliyor.

Beklenen an geliyor, bayrak sallanıyor ve yarış başlıyor. Model arabalar o kadar hızlı ki takip etmekte güçlük çekiyorsunuz. 1,7 saniyede 100 kilometre hıza çıkabiliyorlar. Geçtikleri her yerden büyük bir toz kaldırıyorlar. Rampalardan fırlayanlar, virajları alamayıp takla atanlar ve birbirlerine çarpan arabalar, Formula 1 yarışlarını aratmayan görüntüler sergiliyor.

Daha önceleri boş arazide amatörce düzenlenen geleneksel HobbyRC Off Road Şampiyonası, bu sene farklı bir boyut kazanarak Snappy Raceway isimli özel bir piste taşındı. Çekmeköy’de düzenlenen yarışlar geçtiğimiz hafta sonu Türkiye’nin farklı illerinden gelen 42 yarışmacıyı ağırladı.

Model araba tutkunlarının büyük bir kısmı ya doktor ya mühendis ya da işadamlarıydı. Yarışmacı erkekler hallerinden memnundu ama evde oturan hanımları model arabaları biraz kıskanıyormuş. Çünkü bu tutku çok vakit alıyor, erkekler eşlerine yeterli zaman ayıramıyor.

Geçtiğimiz yıl bir yarışmada ikinci olan doktor Tolga Yılmaz, "Eşim doğum günü hediyesi olarak bana model araba aldı ama şimdi bin pişman!" diyor. Bu yıl içerisinde belirli aralıklarla düzenlenecek etaplar sonunda finale kalanlar büyük ödül için yarışacak. Dereceye girenler ise model araba, yakıt ve plaketlerle ödüllendirilecek.

Avrupa standartlarında bir saha

Özel bir şirkette çalışan Işık Alem, yıllardır model arabalarla yakından ilgileniyor. Bugüne kadar yarış arabalarını boş arazilerde, caddeler de ve piknik alanlarında kullanmış. Zaman zaman tehlikeli kazalar atlatmış. En sonunda özel bir pist hazırlamaya karar vermiş.

70 bin TL harcadığı Snappy Raceway isimli yarış alanı toplam 1,5 dönüm üzerine kurulmuş. Yarış kulesi, büfesi, pit alanı ve hızölçerleri sayesinde pilotlar Avrupa standartlarında yarışabiliyor. Piste döşenen yağmurlama sistemiyle alan sulanıyor. Böylece araçların yere tutunma kabiliyeti artıyor. Saha, ilerleyen günlerde 1 metre uzunluğunda, kurşunsuz benzinle çalışan son teknolojiyle üretilen model arabaların yarışına sahne olacak.

Araba merakından 50 bin üyeli bir site doğdu

Şükrü Balcı, bir mobilya firmasında finans sorumlusu olarak çalışıyor. Onun model araba tutkusu 1999’da başlamış. İlk arabasını yurtdışına seyahat için giden bir arkadaşına sipariş etmiş. Model arabalar, o yıllarda bir hayli pahalı; çünkü çok yaygın bir kullanımı yokmuş.

Araç gelir gelmez hemen fotoğraflarını çekmiş ve internet ortamında paylaşmış. Bugün 50 bini aşkın üyesi olan www.hobbyrc.com sitesinin hikâyesi işte böyle doğmuş. Site, bu alana ilgi duyanların uğrak yeri. Almanya, Fransa, İngiltere ve Amerika’da yaşayan Türker de model araba teknolojisini bu adres üzerinden takip ediyor. Şükrü Balcı’ya göre model araba tutkusu gençleri kötü alışkanlıklardan koruyor. Ayrıca mekanikle yakından ilgili olduğu için zihinsel gelişime de katkısı var.

600 metrekarelik dükkânda model araba satacak

Aytemiz Petrol’ün ikinci kuşağı Serdar Aytemiz, 5 yaşında maket arabalara ilgi duymaya başlamış. 1992 yılında ilk model arabasını satın almış. O yıllardan sonra model araba merakı giderek artmış. Şimdi ise bu merakını ticarete dönüştürmek için kolları sıvamış.

HobbyRC Off Road Şampiyonası’na sponsor olan Aytemiz, yarışmacıların yedek parça ihtiyacını gideriyor. Birkaç hafta içerisinde Dudullu’ya 600 metrekarelik bir dükkân açacak. 3 katlı olması planlanan dükkânda her türlü model araba satılacak. Meraklısı için model uçak, helikopter ve tekne de bulunacak. Ayrıca model arabaların kaportaları ve bazı yedek parçaları da üretilecek. 300 bin dolarlık bir yatırımla faaliyete geçecek olan dükkân, yurtdışına da ihracat yapacak.

Zaman