Bu Festivalde Hem Spor Var Hem de Sanat!

Diğer Dallar
Haber: Sümeyye EZER Festivalin Tanıtım Filmi İçin Tıklayınız… Haberin Foto Galerisi İçin Tıklayınız… Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı 1.Uluslararası Ficts İstanbul Spor Fi...
EMOJİLE

Haber: Sümeyye EZER

Festivalin Tanıtım Filmi İçin Tıklayınız…

Haberin Foto Galerisi İçin Tıklayınız…

Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı 1.Uluslararası Ficts İstanbul Spor Filmleri Festivali basın toplantısı dün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşma yapan ve İstanbul’da olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren FICTS Başkanı Franco Ascani, "108 ülkeden oluşan Uluslararası Sportif Sinema Televizyon Federasyonu Başkanı olarak değişik ülkelerin farklı stillerde yaşayan insanları arasında, spor sayesinde kültürü yaymak ve geliştirme fikrini savunan sizin gibi kişilere selam mesajımı iletmekten onur duyuyorum. FICTS sporun değerini yaygınlaştırmak amacıyla hareket eder ve sinema, televizyon ve yeni medyanın sanatsal ve kültürel eğilimlerini, sporun kültürel ve eğitsel mesajını yaymak niyetiyle kullanır." dedi.

BARIŞI SPOR ARACILIĞI İLE ANLATAN BİR DAKİKALIK FİLM

Konuşmasından sonra Ascani’ye festival kapsamında şuana kadar unutamadığı bir film olup olmadığını sorduk. FICTS Başkanı Franco Ascani : "Bütün filmler benim evladım gibidir fakat bu evlatlarım arasında çok çok özel bir film var aklıma gelen. Spor aracılığıyla barış adı altında bir filmdi. Sadece 1 dakika sürmüştü. Sporun barış üzerinde ne kadar iyi etkiler yapabileceğini anlatan bir filmdi. Bu benim için çok önemliydi ve hiç unutmuyorum." dedi.

BU FESTİVALDE HEM SANAT VAR HEM DE SPOR

FICTS Başkanı Franco Ascani’nin yanı sıra konuşma yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Karşımızda iki heyecan var. Bu festival hem bir spor olayı hem de sanat olayı. Bir sanat olayı olması nedeniyle bu etkinlik Beyoğlu Belediye’mize çok yakışıyor. Çünkü Beyoğlu Belediyesi kültür ve sanat olarak hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin gündeminde." dedi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız ise, Türkiye’nin en önemli sanat kurumu olduklarını belirterek, festivale katkı sağladıkları için mutlu olduklarını ifade etti.

Festival Koordinatörü Can Saraçoğlu festivale 75’e yakın filmin başvurduğunu, 25’inin ön elemeyi geçtiğini aktardı.

Uluslararası Spor Filmleri Federasyonu koordinasyonunda ve Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek ”1. Uluslararası FICTS İstanbul Spor Filmleri Festivali”, bugün saat 09.30’da Beyoğlu Gençlik Merkezi’nde düzenlenecek açılış töreniyle başladı. Festival kapsamında ”Herkes için spor, herkes için sanat”, ”Olimpiyatlar ve spor medyası”, ”Spor branşlarının gelişiminde film sektörünün rolü” başlıklarında konferanslar düzenlenecek.

Beyoğlu Gençlik Merkezi’nde yarın ve 24 Eylül Pazar günü saat 19.30’dan 22.00’ye kadar spor temalı filmler gösterilecek. 24 Eylül’de Taksim Meydanı’nda sanat ve spor sergisi ile Lesmills gösterisi yapılacak.

Festivalin 2011 yılı organizasyon komitesinde: "Gençlik ve Spor Bakanlığı", "İstanbul Büyükşehir Belediyesi", "Beyoğlu Belediyesi", "Mimar Sinan Üniversitesi", "Herkes İçin Futbol Federasyonu"nun yan ısıra Technogym, NTVSpor ve Tümay Özokur Casting bulunuyor.

on5yirmi5.com