Bowling nedir, nasıl oynanır?

Diğer Dallar
Bowling, 10 lobut (kuka, pin) ve bir top ile oynanan, her yaştan herkesin oynayabileceği bir salon sporudur. 90’dan fazla ülkede 100 milyondan fazla oyuncu ile keyifle icra edilen branş, son der...
EMOJİLE

Bowling, 10 lobut (kuka, pin) ve bir top ile oynanan, her yaştan herkesin oynayabileceği bir salon sporudur. 90’dan fazla ülkede 100 milyondan fazla oyuncu ile keyifle icra edilen branş, son derece ciddi bir çalışma gerektiren, strateji ve koordinasyon sporudur aynı zamanda.

NASIL OYNANIR?
Birey ve ekip olarak iki farklı şekilde oynanabilen sporda amaç en çok lobutu devirmek ve en yüksek puanı almaktır. Oyuncular, oyun başına her biri üç deneme içeren 10 frame oynarlar. Eğer bir oyuncu bir atışında strike yaparsa (tüm lobutların düşürülmesi), sonraki iki denemede elde edilen puanlar ikiye katlanır.

NELER GİYİLİR?
Özel bir giysinin giyilmediği bowlingde, kol ve bacakların oyun esnasında rahatlıkla hareket edebileceği kıyafetler tercih edilir. Sağlam adım ve duruşlar için lastik tabanlı ayakkabı giyilirken, arkada kalan ayak için kaymaya izin verecek deri taban kullanılır.

BOWLİNGDE OYUNCU PROFİLİ NASIL OLMALI?
Yaşınız kaç olursa olsun, bu sporu icra edebilirsiniz. Gereken tek şey, sonsuz denemenin ardından mükemmel top hakimiyetini sağlamayı öğrenmektir.

NEREDE OYNAYABİLİRİZ?
Bowling, günümüzde birçok alışveriş ve yaşam merkezinde rahatlıkla oynanan bir spor haline geldi. Özel turnuva ve şampiyonalar için tam verim alınabileceği mekanlar tercih edilirken; rahatlayıp sosyalleşmek isteyenler, tüm bowling merkezlerinde bu zevkli sporu icra edebilirler.

LİG VE TURNUVALAR NE ŞEKİLDE DÜZENLENİR?
Türkiye’de bowling, bahar ve kış aylarında olmak üzere iki sezonda birer lig ve A, B, C olmak üzere üçer kategoride oynanır. Oyuncular, daha önceki sezonlarda yaptıkları ortalamalara göre liglere dağılır. İlk defa oynayacak bir oyuncu A liginden giriş yapar.

LİSANSLI SPORCU VE HAKEM SAYISI NEDİR?
Ülkemizde 560 bayan, 2.248 erkek toplamda 2.808 sporcu bowling lisansına sahip. Ayrıca 401 hakem de bu sporun yönetiminde görev alıyor.

BAŞLAMAK İSTEYENLER NEREYE BAŞVURMALI?
Bowling sporunu eğlenmek için değil, profesyonel anlamda lisanslı bir sporcu olarak yapmak istiyorsanız; Türkiye Bocce Bovling Dart Federasyonu’na, online başvurmanız yeterli.

RESMİ ANLAMDA BAĞLI OLDUĞU KURULUŞLAR NERELERDİR?
Ülkemizdeki yönetim organı Türkiye Bocce Bovling Dart Federasyonu’dur. Kuralların ve Uluslararası faaliyetlerin yürütme organı ise Dünya On Lobut Bovling Birliği (WTBA)’dır.

Gençlik Spor Dijital Dergi’nin mayıs sayısını okumak için tıklayınız!