Bedensel engellilerde 40 olimpik kota hedefi

Diğer Dallar
Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda hedefledikleri 40 sporcu sayısına ulaşmak için çalıştıklarını söyledi. Başkan Uztürk, AA...
EMOJİLE

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda hedefledikleri 40 sporcu sayısına ulaşmak için çalıştıklarını söyledi.

Başkan Uztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son olarak Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen IPC Dünya Para-Atletizm Şampiyonası’nda, kadınlar 100 metre özel yapım tekerlekli sandalye sınıfında (T53) Hamide Kurt’un ikinci olarak olimpiyat vizesi aldığını ve sayıyı 22’ye çıkardıklarını bildirdi.  

Olimpiyata katılacak sporcu sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Uztürk, “Kasım ayı başında atıcılık milli takımının yarışı var. Bu yarış da olimpiyatlar için kota veriyor. Buradan da bir veya iki kota alabiliriz. 2016 yılında atletizm ve okçuluk yarışları var. Hedefimiz Rio’da en az 40 sporcuyla mücadele etmek” diye konuştu.

2012 Londra Paralimpik Oyunları’na da 40 sporcuyla katıldıklarını hatırlatan başkan Uztürk, şöyle konuştu:

“Her olimpik dönemde kota almak zorlaşıyor. Kota alma yöntemlerinde farklılıklar oluşuyor. Neticede iyi gidiyoruz. Tekerlekli sandalye erkek basketbol takımının kota alması önemliydi. Şu ana kadar basketbol, okçuluk, halter, atıcılık, atletizm ve masa tenisinde toplam 22 sporcuyla kota barajını geçtik. Yüzmeden de kota beklentimiz var. Kota yarışmalarımız 2016 yılı mayıs ayı sonuna kadar sürecek. Hedefimizi yakalamak için uğraş veriyoruz.”