12 ülkeden 600 satranç sporcusu Ordu’da

Diğer Dallar
Ordu Büyükşehir Belediyesi II. Uluslararası Ödüllü Satranç Turnuvası’nda 12 ülkeden 7 ayrı kategoride 600 sporcu yarışacak. Dünyada ve Avrupa’da önemli şampiyonluklara imza atmış usta satranç sp...
EMOJİLE

Ordu Büyükşehir Belediyesi II. Uluslararası Ödüllü Satranç Turnuvası’nda 12 ülkeden 7 ayrı kategoride 600 sporcu yarışacak. Dünyada ve Avrupa’da önemli şampiyonluklara imza atmış usta satranç sporcularının yer alacağı turnuva, heyecanlı müsabakalara sahne olacak.

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) işbirliği ile düzenlenen “2016 Ordu Büyükşehir Belediyesi II. Uluslararası Ödüllü Satranç Turnuvası” 14 Nisan Perşembe günü başlıyor. Türkiye’nin yanı sıra 12 ülkeden 600 satranç sporcusunu Ordu’da buluşturacak Turnuva’da genç sporcular, büyükustalarla karşılaşma şansı bulacak.

Büyükşehir Belediyesi Ordu Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek Uluslararası Turnuva’da sporcular 8, 10, 12, 14, 16 ve 18 yaş ve genel olmak üzere 7 ayrı kategoride yarışacaklar. Turnuva’ya Romanya, Rusya, Ukrayna, Belarus, Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Slovakya, Mısır, İran, Özbekistan, Nahçıvan ve Türkiye’den ELO ortalaması 2532 olan 10 Büyükusta (GM), 5 Uluslararası Usta (IM) ve 2 FIDE Ustası (FM) olmak üzere 17 unvanlı sporcu katılacak. 4 gün boyunca usta hamlelerin yarışacağı turnuva, 17 Nisan Pazar günü düzenlenecek ödül töreni ile sona erecek ve dereceye girenlere toplam 48 bin TL nakdi ödül dağıtılacak.

2016 Ordu Büyükşehir Belediyesi II. Uluslararası Ödüllü Satranç Turnuvası’nda yarışacak usta sporcuların arasında 2007 Dünya Gençler Şampiyonu Mısırlı Büyük Usta (GM) Ahmed Adly, Avrupa Takımlar Şampiyonu ve Avrupa Grand Prix Şampiyonu Bulgaristanlı Büyükusta (GM) Alexandar Delchev, Çek Açık Şampiyonu ve Abu Dhabi Açık Şampiyonu Ukraynalı Büyükusta (GM) Mykhaylo Oleksiyenko, Dünya U18 Şampiyonu, Avrupa U16 ve U14 Şampiyonu Ukraynalı Büyükusta (GM) Aleksandr Bortnyk ve Dünya Takım Şampiyonu Azerbaycanlı Büyükusta (GM) David Jojua gibi usta satranççılar da yer alacak.

DOĞRU HAMLELER KAZANDIRACAK

TSF Başkanı Gülkız Tulay, Karadeniz’in incisi Ordu’da büyükustaların katılacağı uluslararası turnuva düzenlemenin kendilerine ayrı bir mutluluk verdiğini söyledi. Ordu Büyükşehir Belediyesi ile satrancın yaygınlaştırılması ve yeni sporcuların kazandırılması için “Doğru Hamlede Buluşalım” ve “Satrançla Büyüyorum” gibi projelere imza attıklarını vurgulayan Tulay, bu sayede Ordu’da on binlerce çocuğu ve genci satranç dünyası ile tanıştırdıklarını ifade etti.

“Türkiye’de satranç sporuna ilgi her geçen gün artıyor. Ülkemizi uluslararası arenada temsil edecek yeni ustalarımız yetişiyor” diyen Tulay, “Farklı şehirlerimizde açık turnuvalarımız devam ediyor. Gerçekleştirdiğimiz her turnuvanın ayrı önemi var. Ordu’da düzenlenen bu turnuvamız genç sporcularımıza satranç dünyasında büyük başarılar elde etmiş ünlü ustalarla karşılaşma imkanı verecek. Ordu Büyükşehir Belediyesi II. Uluslararası Ödüllü Satranç Turnuvası genç sporcularımız için çok önemli bir deneyim olacak. Satranç tahtasında ustalarla yarış, genç sporcularımızın kendilerini geliştirmek için büyük fırsatlar oluşturuyor. Doğru ve akılcı hamleler başarıyı getirecek. Barış, kardeşlik ve dostluk havasında geçen centilmence mücadelelerin yaşandığı keyifli bir turnuva olacağına inanıyorum” diye konuştu.

TSF’nin Kahramanmaraş’ta 4-10 Nisan 2016 tarihleri arasında 7. Uluslararası 5 Nisan Madalya Günü Satranç Turnuvası düzenlediğini hatırlatan Gülkız Tulay, “Nisan ayı içerisinde iki uluslararası turnuva gerçekleştirmek, dünyanın dört bir yanından satranç sporcularını, ustaları bir araya getirmek bize gurur veriyor” dedi.