Sıcaklarda varise dikkat

Basketbol
Varis en çok bacaklarda görülse de, vücudun pek çok yerinde ortaya çıkabilen genetik bir hastalık. Ayakta durmayı gerektiren mesleklerde kaçınılmaz olan varis, yaz aylarında daha fazla şikayete yol aç...
EMOJİLE

Varis en çok bacaklarda görülse de, vücudun pek çok yerinde ortaya çıkabilen genetik bir hastalık. Ayakta durmayı gerektiren mesleklerde kaçınılmaz olan varis, yaz aylarında daha fazla şikayete yol açıyor…

Kalp-Damar Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Ahmet Akgül, "Yazın şikayetlerin daha çok olmasının nedeni yaz aylarında damarlar genişler zaten varis damar genişlemesi demektir. Damar genişledikçe ağrılar artmaya başlar" dedi.

Varis; iç varis ve dış varis olarak ikiye ayrılıyor. Dış varisin tedavisi iç varise göre daha kolay…

Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dıştan görülen varis, görünmeyen varisi tedavi etmek için kullanılıyor.

Akgül, "Bizim yaptığımız sistemde genişlemiş olan damarı kapağı biz tekrar eski yerine koyuyoruz. Doplerde kapağın yerini tespit ediyoruz. Orada küçük bir kesi açıyoruz bölgeyi bularak kapağı düzeltiyoruz. Hastanın hem iç varisi hem de dış varisi düzelmiş oluyor. Bizim kullandığımız, işe yaramayan dış varise özel teknikler uygulayarak onu o hale getiriyoruz.O çıkacak olan dış varisi biz bir anlamda hastanın tedavisi için de kullanmış oluyoruz" diye konuştu.

Normalde sentetik maddeler kullanılarak yapılan bu ameliyatta, doğal varis dokusu kullanılmasının enfeksiyonu ve alerjiyi önlediği belirtiliyor.

Bu ameliyatın yapıldığı Neşet Demirci, şikayetlerden kurtulmuş.

Ameliyat olsalar bile varis hastalarının, sıcağa maruz kalmamaları, kilolarına dikkat etmeleri, fazla süreyle ayakta durmamaları, spor yapmaları ve varis çorabı kullanmaları öneriliyor.

TRTHaber
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur