Madrid’in Tartışmalı Amblemi Ortaya Çıktı

Basketbol
İstanbul, Roma, Doha, Tokyo ve Bakü ile birlikte 2020 Yaz Olimpiyatları’nı düzenlemeye aday kent olan Madrid, açılan yarışma sonucunda belirlenen logosunu bugün tanıttı. 2016 Olimpiyatları adayl...
EMOJİLE

İstanbul, Roma, Doha, Tokyo ve Bakü ile birlikte 2020 Yaz Olimpiyatları’nı düzenlemeye aday kent olan Madrid, açılan yarışma sonucunda belirlenen logosunu bugün tanıttı. 2016 Olimpiyatları adaylığı için logoyu çizen kişiye verilen 30 bin avro para ödülü, ekonomik krizin etkisiyle bu kez 6 bin avroya düşürüldü.

22 yaşındaki Madrid Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Luis Peiret’in, Madrid’in şehir merkezine girişte bulunan ve kentin sembollerinden olan Alcala Kapısı’ndan esinlenerek hazırladığı 2020 logosu, sunulur sunulmaz tartışma konusu oldu. Kırmızı, sarı, mavi-lacivert, yeşil ve mor renkli 5 kemerli kapının üzerinde ”2M20”nin yazılı olduğu logoda, (M) harfinin üstü yuvarlak ve altı kesik olarak bulunmasından dolayı ”20020” diye anlaşıldığı savunuldu.

İspanyol basını, ”20020 mi? 2020 mi?” sorusunu yöneltip internet sitelerinde anketler başlatırken, bu haber hazırlandığı sırada El Mundo gazetesindeki ankette yüzde 94, El Pais gazetesindeki ankette de yüzde 81,50’lik bir oran amblemi beğenmediğini ifade etti.

İspanyol basınında ayrıca, olimpiyatlarda Afrika kıtasını sembolize eden siyah rengin logoda kullanılmamış olması eleştirildi.

Madrid 2020 logosunun tanıtımına, Madrid Belediye Başkanı Ana Botella, İspanya Olimpiyat Komitesi Başkanı Alejandro Blanco, İspanyol hükümetinin spordan sorumlu devlet sekreteri Miguel Cardenal, Real Madrid ve Atletico Madrid kulüplerinin başkanları, olimpiyat madalyalı İspanyol tenisçi Virginia Ruano ve jimnastikçi Gervaso Deferr gibi çok sayıda kişi katıldı.

Yapılan konuşmalarda, Madridlilerin yüzde 75’inin, Madrid’in 3. kez arka arkaya olimpiyatları düzenlemeye aday olmasına tam destek verdiği belirtildi. Olimpiyat oyunlarının düzenleneceği tesislerin ve altyapının yüzde 80’inin hazır olduğunu söyleyen İspanya Olimpiyat Komitesi başkanı Blanco, yaşanan ekonomik krize atıfta bulunarak, ”En az şekilde yatırım gerekiyor” dedi.

2020 Yaz Olimpiyatları için aday olan 6 kent, ilk sınavını 23 Mayıs’ta Kanada’nın Quebec kentinde verecek. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (COI), aday kentlere teknik değerlendirmelere göre not verip, 6’nın üzerinde puan alanlar adaylık mücadelelerine devam edecekler. İspanyol kaynakları, 6 kentin de teknik değerlendirmeyi geçebileceğini, ancak COI’nin bu turda bir aday kenti eleme yoluna gidebileceğini iddia ettiler.

AA