Basketbol

Bakan Bağış’tan “Olimpiyat” açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Genç Turizmciler Derneği’nin Point Otel’de düzenlediği ”Uluslararası Spor Zirvesi”ne katıldı. İstanbul’un olimpiyatları yüklenmeye hazır olduğunu gördüğünü kaydeden Bakan Bağış, ”İstanbul gerçekten bu..

Bakan Bağış’tan “Olimpiyat” açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Genç Turizmciler Derneği’nin Point Otel’de düzenlediği ”Uluslararası Spor Zirvesi”ne katıldı.

İstanbul’un olimpiyatları yüklenmeye hazır olduğunu gördüğünü kaydeden Bakan Bağış, ”İstanbul gerçekten bu heyecanı hissediyor, bugüne kadar olimpiyatların İstanbul’da düzenlenmemiş olması İstanbul’un değil, olimpiyatların bir eksikliğidir. İnşallah 2020’de olimpiyatların bu eksikliği gidermesine destek vereceğiz” diye konuştu.

İstanbul’un dünyada iki kıta üzerine kurulu tek şehir olduğunu vurgulayan Egemen Bağış, İstanbul ve Türkiye topraklarının olimpiyat ruhuna aşina olduğunu anlatarak, ”İçinden nehir geçen çok şehir var, ama dünyada içinden deniz geçen tek şehir İstanbul. Bizans’a, Roma’ya, Osmanlı’ya başkentlik yaptıktan sonra Avrupa’nın kültür başkenti olan, spor başkenti olan İstanbul’a olimpiyat yakışır. Ama olimpiyat da İstanbul’da gerçekleşirse gerçekten çok hoş olur, çok anlamlı olur. Çünkü bu topraklar olimpiyatlara hiç de yabancı değildir” dedi.

Bu şehirde, bu aziz şehirde, 11 yıldır Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil etmekten büyük onur duyduğum İstanbulumuzda, 700 yılı aşkın bir süredir camiler, kiliseler, havralar insanlığa birlikte huzur veriyorlar. Bizim genetik kodumuza işlenmiş olan olimpiyat ruhu, dayanışma ve barış ruhu yeniden canlanıyor. Böyle bir dönemde her zamankinden daha süratli, daha yükseğe giden, daha kuvvetli Türkiye’nin, İstanbul’un, olimpiyatlara ev sahipliği yapması çok büyük anlamlar ifade edecektir.”

”Bizim AB sürecimiz de aslında olimpiyat komitesine verdiğimiz en büyük teminattır”

Dünyanın çok büyük bir coğrafyasında olimpiyatların adaletiyle, eşitliğiyle ilgili ciddi tartışmalar olduğunu ifade eden AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne vereceği en önemli teminat olduğunu vurguladı.

Bugüne kadar devam eden bu tartışmalara son verecek, nokta koyacak olan çarenin de, çözümün de, panzehirin de olimpiyatların İstanbul’da gerçekleşmesi olduğunu anlatan Bağış, ”Kimse olimpiyatların belirli bir inanç grubuna karşı bir tavrı olduğu algısında kalmasın isteniliyorsa, kimse olimpiyatların belli bir coğrafyaya karşı ön yargılı olduğu endişesi taşısın istenmiyorsa, çare İstanbul’dur. Bu yüzden bizim Avrupa Birliği sürecimiz de aslında olimpiyat mekanizmasına, komitesine verdiğimiz en büyük teminattır” diye konuştu.

Türkiye’nin, bugüne kadar birçok konuda başarıyı ortaya koyduğunu anlatan Egemen Bağış, başkalarının ‘Türkler bu işi beceremez” dediği birçok etkinliğe ev sahipliği yapıp, sadece İstanbul’da değil, Erzurum’da, Trabzon’da ve Mersin’de çok muazzam performans ortaya koyduğunu herkesin kabul ettiğini kaydederek, ”Bundan sonraki süreçte de birlikte çalışmalıyız. Farklı siyasi görüşlerimiz de, farklı etnik dillerimiz de olabilir. Farklı kültürlerimiz, farklı tercihlerimiz olabilir. Bunları değiştiremeyiz. Birbirimizi olduğumuz gibi kabul edip, ortak hedeflerde ve paydalarda birlikte ter dökmemiz gerekiyor. İşte olimpiyat adaylığımız da belki bizi ayrıştıran değil, tam tersi birleştiren, bize birbirimizi dinlemeye ve dinledikten sonra da anlamaya teşvik eden bir süreç olacaktır” ifadelerini kullandı.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL