“The Water Diviner” filmi çekimleri sürüyor

Avustralyalı aktör Russell Crowe’un yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği, Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın da rol aldığı filmin Kayaköy Ören Yeri’ndeki çekimleri başlandı.

Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın da rol aldığı filmin İstanbul’da Sultanahmet, Çemberlitaş, Balat ve Topkapı Sarayı gibi bölgelerde çekimlerini tamamlayan film ekibi, Kayaköy Ören Yeri’ne gelerek film platosu kurdu.

Yoğun güvenlik önleminin alındığı Kayaköy Ören Yeri girişine, çekimler nedeniyle izin verilmiyor.

Filmin yönetmenliğini üstlenen Russell Crowe ile Yılmaz Erdoğan, Kayaköy’e gelerek çekimlere katıldı. Crowe, Kayaköy’e giderken araç içerisinden gazetecilere el salladı. Ören yeri girişinde aracının önünü kesen bir engelli vatandaşın ısrarı üzerine araçtan inen Crowe, bu kişiyle bir süre sohbet ederek elini tuttu.

Kayaköy’deki tarihi kilise çevresinde çekimlere başlayan film ekibinin, çevredeki bazı duvar ve telefon direklerini yapay bitkilerle dekore ettikleri gözlendi. 

Çanakkale Savaşı’nda çocuklarını kaybeden ve onların ardından Türkiye’ye gelen bir babanın hikayesini anlatan film çekimleri için Kayaköy’den figüran olarak katılan vatandaşlar, döneme uygun kıyafetler giyerek çekimlerin yapıldığı alana alındı.   

Çekimler için bölgeden bulunan at ve at arabaları da filmde rol alan yabancı oyuncular tarafından kullanıldı.

– “The Water Diviner” filmi

Film, Çanakkale Savaşı’nda çocuklarını kaybeden ve onların ardından Türkiye’ye gelen bir babanın hikayesini anlatıyor. Çanakkale Savaşı’nda kaybettikleri çocuklarının cenazesini ülkesine götürmek için karısına söz verip, cenazeleri almak üzere İstanbul’a gelen babanın yolunun Binbaşı Cemal ile kesişmesiyle başlayan hikaye, 1914-1919 yıllarında geçiyor.