Türk Sinemasının En İyisi Belli Oldu

Türk Sineması
Türk sinemasının en iyi filmleri hangileri? Zaman zaman sinema yazarı, sinemacılar ya da akademisyenlerin katıldığı bu tür anketler düzenlenir. Ama ilk defa seyircinin oylarıyla belirlenen Tüm Zamanla...
EMOJİLE

Türk sinemasının en iyi filmleri hangileri? Zaman zaman sinema yazarı, sinemacılar ya da akademisyenlerin katıldığı bu tür anketler düzenlenir. Ama ilk defa seyircinin oylarıyla belirlenen Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi başlıklı geniş katılımlı bir anket düzenlendi. İşi de Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde çıkan 17 yıllık Sinema dergisi üstlendi. Sonuç: Yavuz Turgul’un yönettiği Eşkıya Tüm Zamanların En İyi 100 Türk Filmi anketinde birinci oldu.

TİVİBU’nun desteklediği, seyircilerin belirlediği listenin ilk 10 filmi dün açıklandı. Sonuçlar şaşırtıcı değil. Klasik öykü sinemasının önemli filmlerinin ilk 10’da yer aldığı görülüyor. Lakin Yavuz Turgul ile Şener Şen’in ağırlığı göze çarpıyor. Turgul’un üç filmi, yönettiği Eşkıya ve Muhsin Bey ile senaryosunu yazdığı Züğürt Ağa ilk 10’a girmeyi başarmış. Şener Şen ise rol aldığı beş filmle (Eskıya, Muhsin Bey, Züğür Ağa, Hababam Sınıfı ve Neşeli Günler) listeye damgasını vuruyor. En iyi Türk filmi listelerinin vazgeçilmezi Yol dokuzuncu sırada yer alıyor. Yeni Türk sinemasından Zeki Demirkubuz ile Mustafa Altıoklar’ın filmleri seyircinin unutamadıkları yapımlar olmuş. Çağan Irmak’ın Babam ve Oğlum’u da ‘unutulmaz’ olduğunu listeye girerek kanıtlıyor. İlk 10’da, Türk sineması klasiklerinden Sevmek Zamanı, Umut, Sürü, Gelin, Gurbet Kuşları, Vesikalı Yarim gibi filmlerin, uluslararası alanda başarılar kazanan Nuri Bilge Ceylan, Semih Kaplanoğlu ve Reha Erdem filmlerinin ve 2000’li yıllarda çok konuşulan filmler çeken Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın yapıtlarının yer bulamaması dikkat çekici. Ama sonuçlar Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi listesinin ilk sonucu. 100’lük liste Sinema dergisinin Kasım’da çıkaracağı özel sayıda yer alacak.

ÇAĞAN IRMAK’IN EN SEVDİĞİ FİLM DÜĞÜN
 Seyirciler Çağan Irmak’ın en çok Babam ve Oğlum filmini seviyor. Peki Çağan Irmak hangi Türk filmini seviyor? Cevap: Lütfi Akad’ın yönettiği Düğün. Sinema dergisi özel sayısında hem Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi listesini açıklayacak. Hem de aralarında Çağan Irmak’ın da bulunduğu bir çok sinemacıyla sinema sevgileri üzerine yapılmış söyleşiler yayımlayacak. Arşiv niteliğindeki özel sayının ilgi göreceği ise kesin.
 
TURGUL: "SEYİRCİYE HEP SAYGI DUYDUM"
 Dün Kuruçeşme Divan’da düzenlenen törene sinema dünyasından birçok isim katıldı. İlyas Salman, Kenan İmirzalıoğlu, Selda Alkor, Halit Akçatepe, Şerif Sezer, Nesrin Cevatzade, Cemal Şan, Şenay Gürler, Süleyman Turan, Cüneyt Arkın, Güler Ökten, Hale Soygazi, Deniz Türkali, Kutluğ Ataman ilk göze çarpan isimlerdi. Gecede en iyi 100 Türk filmi anketinde ilk 10’a giren filmlerin yaratıcılarına plaket verildi. Muhsin Bey ve Eşkıya’nın ilk 10’a girmesi nedeniyle iki kere sahneye çıkan Yavuz Turgul, Tüm Zamanların En İyi Filmi seçilen Eşkıya için, "Bu filmle ilgili seyirciyle aramda bir bağ olduğunu düşünüyorum. Seyirciye hep saygıyla yaklaştım. Onlar da uzun zaman içinde hep karşılık verdiler. Ben, kaliteli bir seyirciye iyi film sevenlere filmler yapıyorum. Ve böyle de devam etmek istiyorum," dedi.
 
Sinema dergisi okurlarının seçtiği ‘Tüm Zamanların En İyi Yüz Türk Filmi’ listesinin ilk 10’u…
 
1-EŞKIYA
 (Yavuz Turgul/1996)
 
2-SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM
 (Atıf Yılmaz/1978)
 
3-HABABAM SINIFI
 (Ertem Eğilmez/ 1975)
 
4-BABAM VE OĞLUM
 (Çağan Irmak/ 2005)
 
5-ZÜĞÜRT AĞA
 (Nesli Çölgeçen/1985)
 
6-MASUMİYET
 (Zeki Demirkubuz/ 1997)
 
7-AĞIR ROMAN
 (Mustafa Altıoklar/ 1997)
 
8-MUHSİN BEY
 (1987)
 
9-YOL
 (Şerif Gören/ 1981)
 
10-NEŞELİ GÜNLER
 (Orhan Aksoy/ 1978)
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme