Bosna’da “Türk Filmleri Haftası”

Türk Sineması
Saraybosna Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince düzenlenen "Türk Filmleri Haftası" kapsamında, başkentin en merkezi sinema salonu "Meeting Point"de kokteyl verildi. Kokteyle, Türkiye&#...
EMOJİLE

Saraybosna Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince düzenlenen "Türk Filmleri Haftası" kapsamında, başkentin en merkezi sinema salonu "Meeting Point"de kokteyl verildi.

Kokteyle, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Vefahan Ocak, Bosna-Hersek Federasyonu Kültür ve Spor Bakanı Salmir Kaplan ile Bosna-Hersek’in önde gelen çok sayıda sinemacısı ve sanatçısı katıldı.

Büyükelçi Ocak, 16 Nisana kadar devam edecek hafta boyunca Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı, "Üç Maymun"un yanı sıra Semih Kaplan’ın "Bal", Onur Ünlü’nün "Polis" ve "Beş Şehir", Yeşim Ustaoğlu’nun "Pandora’nın Kutusu" ve Yüksel Aksu’nun "Dondurmam Gaymak" filmlerinin, Saraybosnalı sinemaseverlerle buluşacağını söyledi.

Söz konusu altı filmin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca dikkatle seçilerek Saraybosnalı sinemaseverlerin beğenisine sunulduğunu ifade eden Ocak, son yıllarda Türk sinemasının önemli başarılara ve güzel filmlere imza attığını söyledi.

Büyükelçi Ocak, "Üç Maymun"u daha önce kendisinin izlediğini ve bu filmden çok etkilendiğini ifade ederek, bu filmin Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü aldığına dikkati çekti.

Avrupa’nın en büyük sinema etkinliği olarak adlandırılan Saraybosna Film Festivali’ne bu yıl Nuri Bilge Ceylan’ın gelmesi için bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden Ocak, "Ceylan’ın gelmesi kesinleşirse, bugün gösterilen ‘Üç Maymun’ filmi daha bir anlam kazanacak" dedi.
 

Türkiye’de de "Bosna-Hersek Filmleri Haftası"

Bosna-Hersek Federasyonu Kültür ve Spor Bakanı Salmir Kaplan da Saraybosna’da "Türk Filmleri Haftası" düzenlendiği için çok mutlu olduğunu vurguladı. Türk filmlerinin Bosna-Hersek’te çok popüler olduğunu ve insanların büyük ilgisini çektiğini ifade eden Kaplan, "Ben Türk filmlerini çok seviyorum. Hafta boyunca gösterilecek filmlerin bir kısmını önceden izlemiştim, Şimdi izleyemediğim filmleri izleme şansı elde edeceğim" diye konuştu.

Salmir Kaplan, Bosna-Hersek sinemasının da Avrupa’da büyük başarılara imza attığına dikkati çekerek, kendilerinin de Türkiye’de "Bosna-Hersek Filmleri Haftası" düzenlenmesi yönünde çalışma başlatacaklarını vurguladı.

Saraybosna Kültür ve Tanıtma Müşaviri Dr. Cengiz Aydın da bu yıl gösterilecek filmleri seçerken özellikle Bosna-Hersek vatandaşlarının kendilerine daha yakın hissedecekleri filmleri tercih ettiklerine işaret eden Dr. Aydın, "Özellikle uluslararası yarışmalarda ödül alan filmleri seçmeye çalıştık. Film haftasıyla, Bosna-Hersek vatandaşları Türkiye’yi daha iyi tanıyacak ve Türkiye’ye gitme istekleri daha da artacaktır" dedi.

Kokteylin ardından, "Üç Maymun" filminin gösterimine geçildi. Filmler, İngilizce ve Boşnakça alt yazı ile izlenebiliyor. [aa]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme