Polat Alemdar, günümüzün Oğuz Kağan’ıdır

Oyuncular
Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin senaristlerinden, ‘Hükümdar’ adlı kitabın yazarı Mustafa Çevik, kitabının içeriğinden bilgiler verdi. "Türkçenin güzelliğini anlatabileceğim bir kitap ya...
EMOJİLE

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin senaristlerinden, ‘Hükümdar’ adlı kitabın yazarı Mustafa Çevik, kitabının içeriğinden bilgiler verdi. "Türkçenin güzelliğini anlatabileceğim bir kitap yazmak istedim." diyen Çevik, "Orta Asya’da dönüp baktığımızda, Türk insanının gönlünde yer etmiş en büyük kahraman Oğuz Kaan ve Mete Han’dır. Mete Han ve Oğuz Kaan’ı birleştirip Türkçe’nin o şiirsel üslubunu harmanladım. Bu kahramanların hikayesi, erdemleri, töreleri ve neden kahraman olarak karşımıza çıktıklarını anlatmaya çalıştım. Öte yandan, toplumun neden bu kahramanlara ihtiyaç duyduğunu anlatmaya çalıştım. " şeklinde konuştu.

Dünya üzerindeki her toplumun zaman zaman kahramanlara ve kahramanlıklara ihtiyaç duyduğunu anlatan Çevik, Oğuz Kaan ve Mete Hanı’ın da bu örneklerden olduğunu belirtti.

Kurtlar Vadisi Pusu dizisindeki Polat Alemdar karakterini günümüzün Oğuz Kaan’ı olarak ifade eden Çevik, "Polat Alemdar’a günümüzün Oğuz Kaan’ını diyebiliriz. Bizim kahramanlara ihtiyacımız vardır. Gerçekleri, doğruları gösteren kahramanlara ihtiyacımız vardır. Polat Alemdar’ı da Oğuz Kaan’ı da tek bir kişiymiş gibi görmememiz lazım. Aslında onlar toplum bilincinin birlikte oluşturduğu sembollerdir. Tek başlarına kendilerini temsil etmezler. Ait oldukları toplumu temsil ederler. Toplumun bilincini, toplumun hayalini temsil ederler. Geçmişte de bu tip kahramanlar vardı. Gelecekte de bence böyle kahramanlar olmadır. Benim görüşüm bu tip kahramanlara toplumun ihtiyacı vardır." ifadelerini kullandı.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme