Oscar Yarışı Şimdiden Başladı!

Oyuncular
Clint Eastwood, Jack Nicholson ve Meryl Streep gibi emektar isimler yine ön plana çıkarken, yeni kuşak oyunculardan Matt Damon iki filmle birden iddialı görünüyor. Hillary Swank ise iki kez aldığı Osc...
EMOJİLE

Clint Eastwood, Jack Nicholson ve Meryl Streep gibi emektar isimler yine ön plana çıkarken, yeni kuşak oyunculardan Matt Damon iki filmle birden iddialı görünüyor. Hillary Swank ise iki kez aldığı Oscar heykelciğine bir yenisini ekleyebilir.

Sinema dünyasının en popüler ödülü Oscarların 83. töreni için geri sayım başladı. Clint Eastwood, Jack Nicholson ve Meryl Streep gibi emektar isimler yine ön plana çıkarken, yeni kuşak oyunculardan Matt Damon iki filmle birden iddialı görünüyor. Hillary Swank ise iki kez aldığı Oscar heykelciğine bir yenisini ekleyebilir.

Hollywood sinemalarda yeni sezonun açılmasıyla birlikte Oscar adaylığı muhtemel yapımlarını vizyona sürmeye başladı. Amerika’da Şükran Günü ve Noel tatilleri sinemaların en çok işyaptığı dönem ve aynı zamanda Oscar komitesinin dikkatini çekmeyi amaçlayan filmler de bu döneme denk getiriliyor.

Haksız yere mahkum edilen kardeşini hapisten kurtarmak için lise diploması bile yokken azmedip Hukuk Fakültesini bitiren bir kadının hikayesini anlatan "Conviction/Mahkumiyet" filmindeki rolüyle Hillary Swank güçlü isimlerin başında geliyor. Bir modern çağ kahinini canlandırdığı "Hereafter/Ahret" filmiyle ve Coen kardeşlerin gözünden bir Vahşi Batı hikayesi olan "True Grit/Gerçek Cesaret" ile aday gösterilme olasılığını iki filmle birden pekiştiren oyuncu Matt Damon. Ahret’in yönetmeni Clint Eastwood’un adaylığına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Facebook sitesinin kuruluş öyküsü ve perde arkasında yaşanmış gerçek olayları anlatan "Social Network/Sosyal Ağ" filminin şimdiden gişede kırdığı rekorun yanı sıra David Fincher’a yönetmenlik ve Facebook kurucusu Mark Zuckerber rolüyle Jess Eisenberg’e en iyi oyuncu dalında adaylık getirmesi de bekleniyor.

James Brooks’un romantik komedisi "How Do You Know/Nereden Biliyorsun" kıdemli oyuncu Jack Nicholson ile öne çıkıyor. Natalie Portman ise bir balerini canlandırdığı "Black Swan/Siyah Kuğu" filmiyle adaylar arasında gösteriliyor. Her sene Oscar listesinde yeraldığı için sunucuların şakalarına maruz kalan Meryl Streep’in ismi ise daha vizyona girmemiş filmine bile yetiyor. Hollywood çevreleri, henüz gösterime girmemiş olan "Bella Luna" filmiyle Meryl Streep’in aday listesinde olacağını belirtiyor.

Mart 2011’de yapılacak 83. Oscar törenlerinde Türkiye’yi Semih Kaplanoğlu’nun "Bal" filmi temsil edecek. Bal’ın en iyi yabancı filmler aday listesinde yer alıp almadığı Şubat 2011’de belli olacak. Oscar’da iddialı filmlerden "Facebook/Sosyal Ağ" Türkiye’deki gösterim tarihi 22 Ekim; diğer filmler için vizyon takvimi henüz belli değil.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme