Gişede “yabancı film” damgası

Oyuncular
Yabancı filmler, son üç yılın yaz döneminde 5 milyonu aşan seyirci sayılarıyla beyaz perdeyi sahiplendi. Yerli filmlerin azlığı nedeniyle yabancı yapımlara yönelen seyirciler, gişede Hollywood...
EMOJİLE

Yabancı filmler, son üç yılın yaz döneminde 5 milyonu aşan seyirci sayılarıyla beyaz perdeyi sahiplendi. Yerli filmlerin azlığı nedeniyle yabancı yapımlara yönelen seyirciler, gişede Hollywood’un kasasını doldurdu.

Box Office Türkiye’nin son üç yılın 1 Haziran-31 Ağustos tarihlerindeki 92 günlük verilerine göre, bu yaz toplam 6 milyon 823 bin 811 seyirci salonları doldurdu. Geçen yıl 6 milyon 787 bin, 2012’de ise 6 milyon 901 bin 167 izleyici filmleri beyaz perdede seyretmeyi tercih etti.

Yerli yapım vizyondan çekildi, yabancılar seyirciyi kaptı

Sinema seyircisi geçen yıla göre yüzde 5 artış gösterdi ancak yılın ilk 5 aylık dönemindeki yoğunluk, yazın vizyonda yerli film azlığı nedeniyle düştü. Yapımcıların filmlerin gişede başarısız olma tedirginliğini aşamaması bu dönemde beyaz perdede yabancı filmlere yaradı.

Bu nedenle sinema izleyicisini yerli film ve yabancı film tercihine göre ayrıldığında, yabancı filmlerin seyirci sayıları bu dönemde yüzde 86’yı aştı.

Yerli film izleyicisi bu yıl ise yüzde 13,3 ile 905 bin civarında oldu. Bu sayı 2013’te yüzde 8,6 ile 587 bin kişi, 2012 yılındaysa yüzde 6,5 ile 446 bin kişi olarak gerçekleşti.

Sektörün hasılatına bakıldığında ise son üç yılda düzenli olarak artış yaşandığı dikkatleri çekiyor. Bu yaz 72 milyon 540 bin 592 lira hasılat elde edildi. Hasılat, geçen yıl 69 milyon 657 bin lira, 2012 yazında ise 68 milyon 232 bin lira civarında oldu.

Son 3 yılın yaz döneminde çok seyirci toplayan ilk 10 filme bakıldığında stüdyo yapımı filmlerin ağırlığı dikkati çekiyor.

Bu yaz, “Transformers: Kayıp Çağ” yaklaşık 741 bin izleyici sayısıyla başı çekerken, ikinci sırada “Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti”, üçüncü sırada ise “Lucy” yer alıyor. En çok izlenen 10 filmin devamında ise Cehennem Melekleri 3, Yarının Sınırında, Herkül: Özgürlük Savaşçısı, Galaksinin Koruyucuları, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, Malefiz ve Aynı Yıldızın Altında sıralandı.

2013 yazında ise “Şirinler 2” birinci olurken, “Dünya Savaşı Z” ve “Hızlı ve Öfkeli 6” ilk üçe yerleşti.

2012 yılında ise “Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor” ilk sırada yer almış, ikinci “Kara Şövalye Yükseliyor”, üçüncü ise “İnanılmaz Örümcek Adam” oldu.

Belirlenen süreçte en çok izlenen 10 filmin bulunduğu listede geçen yıl Türk filmi olarak yalnızca “Dabbe: Cin Çarpması” 7’nci, 2012’deyse “Dabbe: Bir Cin Vakası” 8’inci sırada yer aldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme