Gelecek Vadeden Aktristler

Oyuncular
Hazırlayan: Bengü Dağlı Sinema dünyasına adım atmış genç oyuncular, genç yaşlarına rağmen yeteneklerini oynadıkları filmlerle göstermeye devam ediyor. Türkiye’de genç oyuncular ya reklam filmler...
EMOJİLE

Hazırlayan: Bengü Dağlı

Sinema dünyasına adım atmış genç oyuncular, genç yaşlarına rağmen yeteneklerini oynadıkları filmlerle göstermeye devam ediyor.

Türkiye’de genç oyuncular ya reklam filmlerinde keşfediliyor, ya da dizilerde… Ondan sonra sinema dünyasının kapıları bu genç yeteneklere sonuna kadar açılıyor.

Bilindiği gibi ülkemizde diziler pek bir moda… Hemen hemen her sezon 60’a yakın dizi ekranlarda boy gösteriyor. Bu dizilerde oynayan oyuncular da yeteneklerini göstermek için fırsat bulmuş oluyorlar. Kimi oyuncular kendilerine tanınan bu fırsatı sonuna kadar kullanıyor. Tabi elde edilen bu ün bazen kısa dönemli olabiliyor. Oyuncu bir dizide devleşiyor, fakat başarısını başka bir projeye taşıyamıyor. Kendi adıma söyleyeyim buna en iyi örnek İpek Tuzcuoğlu‘dur. Asmalı Konak’ta ‘Dicle’ rolüyle devleşen İpek Tuzcuoğlu, o dönem büyük bir çıkış yakalamıştı. Herkes onun oyunculuğundan bahsetmişti. Fakat Tuzcuoğlu’nun ismini bu diziden sonra geçtiğimiz seneye kadar bir daha hiç duymadık. Geçen sene ‘O… Çocukları’ adlı sinema filminde gördüğümüz Tuzcuoğlu, iyi bir çıkış yakalayamadı. O filmde de tıpkı Asmalı Konak’taki gibi doğulu bir kadını oynayan oyuncu filmde çok bir varlık gösteremedi. ‘O… Çocukları’ndaki rolüyle de bize Dicle’yi çağrıştırması ayrı bir konu… Bu sadece bir örnek, bunun gibi daha birçok ismi saymamız mümkün…

Bugün sinemanın 30 yaş altı en meşhur genç oyuncuları sergiledikleri performanslarla sinema sevenlere inanılmaz saatler yaşatıyor. Bugün genç yaşlarına rağmen oynadıkları oyunlarla bizi başka alemlere taşıyan gençlerden bahsedeceğiz.

Sinema dünyası, dizi dünyasına pek benzemez orada oyuncunun telafi şansı yoktur. Sinema ekranda ya iyisindir ya da kötü. Oyuncunun gösterdiği performans adeta kendisinin etiketi gibidir. Oyuncu oynadığı filmde gösterdiği performansla kariyeri boyunca karşılaşır. Bugün Hülya Avşar’ı severiz ya da sevmeyiz, fakat herkes ondan bahsederken “iyi oyuncu” der. Öyle ki, Hülya Avşar 1993 yılında oynadığı Berlin in Berlin’deki rolüyle daha bir hafta öncesine kadar konuşuluyordu. Düşünün bir kere kadın, 26 sene önce bir filmde oynuyor ve biz bugün hala ondan bahsediyoruz.