Yerli Filmlerin Boynu Bükük Kaldı

Filmler
Türk sineması bu yıl hızlı başladığı gişe yarışında yorgun düştü. Şahan Gökbakar’ın 4 milyon 326 bin 132 kişi tarafından izlenen "Recep İvedik 2"si ve Mahsun Kırmızıgül’ün 2 mily...
EMOJİLE

Türk sineması bu yıl hızlı başladığı gişe yarışında yorgun düştü. Şahan Gökbakar’ın 4 milyon 326 bin 132 kişi tarafından izlenen "Recep İvedik 2"si ve Mahsun Kırmızıgül’ün 2 milyon 489 bin 593 kişi tarafından izlenen "Güneşi Gördüm"ünün ardından vizyona giren Türk filmleri, bekledikleri başarıyı yakalayamadıkları gibi zarar etti. Bu yılın en çok zarar eden filmleri arasında birincilik Tarık Akan ve Şerif Sezer’in rol aldığı "Deli Deli Olma"nındı. 133 kopyayla beğeniye sunulan yapım 110 bin 829 bilet satabildi. Oysa aynı filmin hedefi en az bir milyon izleyiciydi.

1.5 MİLYON DOLARA, 51 BİN KİŞİ…

Yetkin Dikinciler ve Fadik Sevin Atasoy’un rol aldığı, Bahadır Karataş’ın 104 kopyayla gösterime giren "Usta"sı da gişede hedefi yakalayamadı. 1.5 milyon dolara mal olan film iki haftada 51 bin 266 gişe yapabildi. Çekimleri geçtiğimiz aylarda tamamlanan ve hemen vizyon çıkan gençlik filmi "Adab-ı Muaşeret" de hayal kırıklığı yaşayarak zarar eden filmlerden… Hasibe Eren, Salih Kalyon, Yıldız Asyalı ve Tarık Ündüz’ün oynadığı komedi ve gençlik filmi, 151 kopyayla vizyona iddialı bir giriş yaptı. Ancak film ilk haftasını 48 bin 956 gişeyle kapattı. İsmail Hacıoğlu ve Mehmet Ali Nuroğlu’nun rol aldığı ve Antalya Film Festivali’nde üç ödül birden kucaklayan "Başka Semtin Çocukları" adlı sinema filmi ise 62 kopyayla vizyona çıktı ancak dört hafta boyunca sadece 40 bin 187 kişi tarafından izlendi.

10 BİNDEN AZ SEYİRCİ…

Büyük umutlarla çekilen Yeşilçam filmleri yapımcılarını hüsrana uğrattı. Ama bazı filmleri 10 bin kişi bile izlemedi:

Gökten Üç Elma Düştü: 21.741
Yengeç Oyunu: 8.224
Nokta: 6.815
Benim ve Roz’un Sonbaharı: 8.466
Yaşam Arsızı: 2.677
Hadi Gari Cumhur: 3.947 kişi

Zarar edince paralarını alamadılar

Antalya Film Festivali’nden üç ödülle dönen Aydın Bulut’un filmi "Başka Semtin Çocukları," oyuncularını üzdü. Gişede umduğunu bulamayan yapımcılar, oyuncuların parasını ödeyemedi. Oyuncular "Film iş yaparsa ödemenizi alacaksınız" sözünün kurbanı olduklarını söyledi. 24 Nisan’da 62 kopyayla vizyona giren film, 4 haftada 40 bin 187 kişi tarafından izlendi. Yapımcı firmadan "Film iş yaparsa ödemeler yapılacak" sözünü alan oyuncular, gişeden beklenen hasılat çıkmayınca paralarını alamadı. Yapımcı ve yönetmen Aydın Bulut’a olan saygılarından ve filmin iyi bir film olduğuna inanmalarından dolayı ödemeler konusunda problem çıkarmayan oyuncular, gelişmeleri takip ediyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme